Prace nad Unią Bankową trwają od kilku lat. Obecnie odbywają się intensywne negocjacje dotyczące jej drugiego filaru, czyli Single Resolution Mechanism (SRM). Zakończenie negocjacji planowane jest przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju. Jednolity europejski mechanizm uporządkowanej likwidacji banków uzupełni pierwszy filar Unii, czyli jednolity europejski nadzór bankowy (Single Supervisory Mechanism – SSM), który będzie sprawowany przez Europejski Bank Centralny od listopada. Oba filary (SSM i SRM) zostaną wprowadzone we wszystkich państwach strefy euro, a także w tych spoza niej, które dobrowolnie zdecydują się na przystąpienie do unii bankowej.
Ponadto, niedawno zakończone zostały prace nad innymi elementami uzupełniającymi Unię Bankową. Parlament Europejski i Rada UE w połowie grudnia 2013 r. osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie dyrektywy dotyczącej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (Bank Recovery and Resolution – BRR), a także dyrektywy o systemach gwarantowania depozytów (Deposit Guarantee Schemes – DGS). Dyrektywy BRR i DGS są adresowane do wszystkich państw UE.
EBC zacznie bezpośrednio nadzorować największe i najważniejsze banki – o aktywach ponad 30 mld euro lub 20 proc. krajowego PKB.
Wspólny nadzór bankowy
Wynegocjowane wcześniej porozumienie w sprawie jednolitego europejskiego nadzoru bankowego (SSM) wejdzie w życie w listopadzie 2014 r. Europejski Bank Centralny (EBC) zacznie bezpośrednio nadzorować największe i najważniejsze banki – o aktywach ponad 30 mld euro lub stanowiących co najmniej 20 proc. krajowego PKB, a także te, które prosiły pomoc publiczną z europejskiego funduszu ratunkowego lub ją otrzymały. Mniejsze banki będą nadzorowane przez krajowe organy nadzorcze, z tym że EBC będzie mógł w każdej chwili objąć je swoim nadzorem.
Bezpośrednim nadzorem EBC objętych zostanie ok. 130 największych banków w państwach unii bankowej, na które przypada łącznie ok. 85 proc. aktywów całego sektora bankowego. Generalnie w ramach SSM nadzorowanych będzie ponad 6 tys. banków działających w strefie euro oraz banki z innych państw, które przyłączą się do unii bankowej.