Uporczywe poszukiwanie dna kryzysu ma wiele uzasadnień. Dla regulatorów gospodarki oznaczać to może zmianę instrumentarium z antykryzysowego na stabilizowanie wzrostu, dla polityki triumfalne obwieszczenie: nasze działania okazały się skuteczne, pokonaliśmy kryzys! A dla dużych i małych doświadczonych przez kryzys oznacza to nowe otwarcie, czyli szansę na coś pozytywnego po okresie gorzkiej analizy błędów i pomyłek. Coś na kształt postanowień na nowy rok.Nie wchodząc w szczegóły takich modeli, zaryzykuję jedną generalną ideę, która moim zdaniem będzie pojawiała się dosyć powszechnie. Będzie to mocne postanowienie nieulegania tzw. owczemu pędowi, które dla elegancji wywodu nazwę zachowaniem antycyklicznym. Prześledźmy, jak to może wyglądać w niektórych segmentach gospodarki.
1.Akcja kredytowa w bankach. Rośnie koniunktura, spadają marże, łagodnieją kryteria akceptacji kredytów, LTV zbliża się do 100 proc., a antycyklista podnosi marże, bo trzeba mieć zapas na rezerwy w czasie kryzysu, zaostrza kryteria przyznawania kredytów, bo trzeba mieć superzdrowy portfel.
2.Inwestycje na rynku kapitałowym. Ceny akcji rosną po 20 – 30 proc. miesięcznie, wskaźnik cena/zysk przebija kolejne granice, IPO daje zyski na pierwszej sesji rzędu 50 i więcej procent, „szoferzy i gospodynie domowe” zaczynają kupować akcje. A antycyklista swoje nadwyżki finansowe lokuje w depozytach bankowych i instrumentach pieniężnych, w złocie, które akurat tanieje.
3. Konsumpcja. Wszystkim się poprawia, ludzie zmieniają mieszkania i kupują domy, jeżdżą na egzotyczne wycieczki i na zakupy za granicę. Wiele z tego na kredyt. Antycyklista w tym czasie trzyma stały poziom, nadwyżki oszczędza na gorsze czasy, nie zaciąga kredytów, bo po co?Może to wyglądać tak, jakbym był przeciwko postawie antycyklicznej. Tak nie jest. Uważam, że tego typu powszechna refleksja może być jedną z najważniejszych lekcji z kryzysu. Ale równocześnie pokazuje, że wszelkie ekstrema są złe. Zarówno „owczy pęd”, jak również pełna „antycykliczność”.
[i]Mieczysław Groszek - prezes zarządu BRE Leasing[/i]