Sektor bankowy nie tylko na świecie, ale także w Polsce, stawia czoło wielu nowym wyzwaniom: niskim stopom procentowym, coraz bardziej wymagającym regulacjom płynnościowym i kapitałowym, cyfryzacji, konkurencji ze strony finansowych firm niebankowych, zmianom demograficznym.
Czynniki te szczególnie mocno dotykają mniejszych i lokalnych przedstawicieli sektora bankowego, czyli banków spółdzielczych, które stanowią prawie 7 proc. całego sektora w Polsce (pod względem sumy bilansowej). O największych wyzwaniach, szansach i zagrożeniach stojących przed bankami spółdzielczymi, a także o ich roli w społeczeństwie rozmawiali uczestnicy debaty „Finansowanie lokalnego biznesu w nowych warunkach regulacyjnych", zorganizowanej przez Związek Banków Polskich.
Szczególna rola
– Bankowość spółdzielcza to szczególny rodzaj działalności finansowej, polegający nie tylko na typowej działalności biznesowej, ale bardzo często również na realizacji misji na rzecz środowisk lokalnych. Ponad 31 tys. pracowników banków spółdzielczych w około 5 tys. placówek bankowych ma wiele powodów do satysfakcji, że ten ogromny wysiłek, jaki podjęli w ostatnich kilkunastu latach, zaowocował zbudowaniem bardzo solidnej bazy funduszy własnych, często kosztem wielu wyrzeczeń samych spółdzielców – zwracał uwagę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Na koniec 2015 r. fundusze własne banków spółdzielczych osiągnęły 10,5 mld zł, czyli stanowiły 6,6 proc. udziałów w całym rynku.
– W okresie transformacji sektor spółdzielczy wziął na siebie szereg obowiązków i był jedną z istotnych sił, które szczególnie na obszarach wiejskich skutecznie realizowały swoje funkcje, również edukacyjne, i do dziś stanowi ważne źródło wsparcia finansowego gospodarstw domowych oraz działających tam podmiotów. Banki spółdzielcze świadome są dużej odpowiedzialności o charakterze społecznym z racji swojej lokalności – mówił Zdzisław Kupczyk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości.
Liczne wyzwania
Wprawdzie bankowość spółdzielcza zdaniem panelistów jest stabilna i ma przed sobą dobre perspektywy, ale stoją przed nią także istotne wyzwania. – Banki spółdzielcze nie działają w oderwaniu od realiów rynkowych, funkcjonują na bardzo konkurencyjnym rynku finansowym, coraz częściej o tego samego klienta ubiegają się nie tylko banki komercyjne, ale także inne podmioty dysponujące odpowiednimi technologiami, które podejmują działania mające na celu przejęcie finansowania w obszarach dotychczasowej działalności banków – zaznaczyła Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.