Reklama
Rozwiń

NIK: Nawet 452 proc. dysproporcji w dostępie do onkologów między regionami

W niektórych województwach onkologów było prawie pięć razy więcej niż w innych, a w opolskim nie zatrudniono w ogóle hematologów i onkologów dziecięcych – wynika z kontroli NIK przeprowadzonej w latach 2019-2023.

Publikacja: 26.02.2025 12:38

NIK: Nawet 452 proc. dysproporcji w dostępie do onkologów między regionami

Foto: Adobe Stock

dmp

Nowotwory złośliwe w Polsce stanowią poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Rocznie odnotowuje się około 170 tys. zachorowań i ponad 100 tys. zgonów. Nowotwory są drugą w kolejności przyczyną umieralności w Polsce (po chorobach układu krążenia). Obecnie ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową - na każde 100 tys. mieszkańców Polski taką diagnozę usłyszało 440 osób – wskazuje Naczelna Izba Kontroli.

NIK przypomina, że gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory spowodował utworzenie wieloletnich programów dotyczących profilaktyki i zwalczania chorób onkologicznych, czyli „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” na lata 2016-2024 (NPZChN) oraz „Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030” (NSO). Reformy nie przyczyniły się jednak do poprawy opieki onkologicznej – twierdzą kontrolerzy.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Ochrona zdrowia
Szpital nie powinien zarabiać
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ochrona zdrowia
NFZ to najtańszy płatnik publiczny w Europie, ale nie ma powodów do dumy
Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama