Waldemar Kraska: Przyzwyczajmy się do niektórych obostrzeń

Wiele z obostrzeń, takie jak noszenie maseczek czy dezynfekcja rąk, pozostaną z nami na dłużej, podobnie jak sam wirus. Lepiej się do nich przyzwyczaić - stwierdził w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Publikacja: 14.02.2022 07:07

Waldemar Kraska: Przyzwyczajmy się do niektórych obostrzeń

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

amk

W niedzielę ministerstwo zdrowia informowało o 22070 zakażeniach i 31 zgonach z powodu Covid-19.

W związku ze spadającą liczbą zakażeń rząd złagodził obostrzenia, skracając m.in. czas kwarantanny i odwołując ją w przypadku tzw. kontaktu.

Czytaj więcej

O ponad jedną trzecią mniej zakażeń niż przed tygodniem

Minister zdrowia Adam Niedzielski z kolei zapowiedział zbliżający się koniec pandemii, choć eksperci na razie nie widzą powodów do takiego optymizmu.

Kraska przyznał, że zbliża się spadek V fali, gdyż maleje liczba zakażeń i zajętych łóżek covidowych w szpitalach. Obecnie współczynnik zakaźności spadł do 0,95.

Wiceminister ostrzegł, że w statystykach nie ma wszystkich zakażonych osób, bo wielu Polaków wykonuje testy w domu, a Omikron, jako bardziej zakaźny wariant koronawirusa, wciąż jest obecny i groźny, szczególnie dla niezaszczepionych, w tym dzieci.

Ponieważ nie ma specjalnie dla nich skierowanej szczepionki, Kraska zaapelował o ochronę szczególnie najmłodszych dzieci.

Czytaj więcej

Niedzielski mówi o "początku końca pandemii". Prof. Flisiak: Kwarantanna nie ma sensu

Wiceminister zdrowia, pytany o zniesienie obostrzeń, stwierdził, że wiele z nich, takie jak noszenie maseczek czy dezynfekcja rąk pozostaną z nami na dłużej, podobnie jak sam wirus, bo będzie go można traktować jak grypę. I nabyte w czasie pandemii nawyki pozwolą się chronić także przed nią.

Pytany o to, jakie obciążenia - tak zwany dług pandemiczny - dotkną polską służbę zdrowia po pandemii, Kraska stwierdził, że nie ma jeszcze konkretnych liczb, ale będzie on bardzo poważny. Takie dziedziny jak onkologia były według Kraski chronione, ale np. kardiologia dopiero będzie wracać do poziomu sprzed pandemii.

Wiceminister zaapelował o wykonywanie podstawowych badań i nieunikanie kontaktów z lekarzami.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy