- „Prezent" od rządu miał być dzisiaj dystrybuowany wśród mieszkańców, ale w porę się zorientowano, że ich 6-miesięczny okres przydatności do użycia właśnie minął – podaje „Gazeta Olsztyńska", która nagłośniła sprawę.

3 marca rząd zdecydował o przekazaniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek mieszkańcom województw najbardziej dotkniętych trzecią falą zachorowań na COVID-19. Miały trafić na Warmię i Mazury -  ponad 5 mln, oraz na Pomorze - 10 mln.

- W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, hospitalizacji, w związku z wydanymi też ostatnio zaleceniami dotyczącymi konieczności noszenia masek, a niestosowania przyłbic czy innych surogatów w postaci kominów, chust, razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim zdecydowaliśmy o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego obywatelom na razie najbardziej dotkniętych regionów - maseczek - informował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Na mocy tej decyzji do województwa pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do woj. warmińsko-mazurskiego  ponad 5 mln sztuk.

- Te maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrzne w województwach – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w czwartek  na Warmię i Mazury trafiły pierwsze partie maseczek.

Za ich dystrybucję opowiedziane miały być samorządy. Wcześniej maseczki miały trafić  do wytypowanych komend Państwowej Straży Pożarnej, które miały przekazywać maski gminom.

Jak podaje „Gazeta Olsztyńska" cztery gminy powiatu oleckiego otrzymały 137 tys. sztuk. I tak do Olecka oraz do gmin: Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki trafiło 137 kartonów maseczek (po 1000 szt. w każdym) z Agencji Rezerw Strategicznych. Okazało się, że są przeterminowane.

- Wydział Zarządzania Kryzysowego Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wstrzymał ich dystrybucję. Dzisiaj maseczki są odbierane przez strażaków i mają z powrotem trafić do Olsztyna – informuje lokalny dziennik.

Z powodu wysokiej liczby zakażeń na koronawirusa od tygodnia na Warmii i Mazurach obowiązują dodatkowe obostrzenia. Zamknięte zostały hotele i miejsca noclegowe, kina, teatry, filharmonie, opery, boiska znajdujące się na zewnątrz, stoki narciarskie, baseny, aquaparki, korty tenisowe, siłownie czy kluby fitness. A także szkoły. Nauka odbywa się w trybie zdalny. Wprowadzono zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Jak podał dziś resort zdrowia z 14 857 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem -  1129 stwierdzono na Warmii i Mazurach.

Okazuje się, że także do Olsztyna i powiatu olsztyńskiego dotarły przeterminowane maseczki.

- Dystrybucja zrzucona na gminy to ogromny kłopot, a nie pomoc. Jak w czasach lockdownu rozdać po te cztery maseczki na mieszkańca? - pyta jeden z urzędników, który się z nami skontaktował. Dodał, że nawet pojawił się pomysł, że gminy powinny zorganizować punkty dystrybucyjne.