Wielka Brytania zmieni zasady testowania: Test PCR tylko dla osób z objawami

Brytyjski rząd zmienia zasady testowania na COVID-19 - testom PCR mają być poddawane tylko osoby, u których pojawią się objawy zakażenia. Osoby, u których zakażenie zostanie wykryte za pomocą szybkiego testu (antygenowego) nie będą musieli potwierdzać tego zakażenia testem PCR, co ma skrócić czas, przez który przebywają w izolacji - podaje Sky News.

Publikacja: 05.01.2022 11:03

Informacja o punkcie testowania na COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Informacja o punkcie testowania na COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Foto: AFP

Obecnie - jak podaje Sky News - w Wielkiej Brytanii ok. miliona osób przebywa w izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem.

Brytyjska wiceminister zdrowia, Gillian Keegan przyznała, że choć brytyjski rząd nie zbiera danych o liczbie osób przebywających w izolacji, to jednak - biorąc pod uwagę, że tylko w ciągu ostatniej doby zakażenie wykryto w Wielkiej Brytanii u 215 tys. osób i wszystkie te osoby musiały trafić do izolacji - można oszacować, że liczba ta wynosi obecnie około miliona. 

1 mln

Tyle osób w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie w izolacji w związku z COVID-19

Brytyjskie media donoszą, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń w kraju testom PCR mają być poddawane tylko osoby, u których pojawią się objawy zakażenia. Ponadto osoby, u których zakażenie zostanie wykryte na podstawie szybkiego testu antygenowego, nie będą musieli potwierdzać zakażenia testem PCR - wymóg poddawania się dodatkowo temu testowi opóźniał moment, w którym zaczynał się okres obowiązkowej izolacji. 

Czytaj więcej

Johnson: Omikron "wyraźnie łagodniejszy" niż wcześniejsze warianty

Osoby, u których zakażenie zostanie wykryte za pomocą testu antygenowego, nadal będą musiały poddawać się co najmniej siedmiodniowej izolacji.

Zmiany w zasadach dotyczących testowania na COVID w Wielkiej Brytanii mają zostać ogłoszone w środę.

Jednocześnie we wtorek premier Boris Johnson ogłosił, że ok. 100 tys. pracowników kluczowych branż w Anglii, pracujących przy przetwarzaniu żywności, transporcie lub na granicy, będzie musiało poddawać się codziennym testom na COVID-19, tak aby kraj mógł funkcjonować bez zakłóceń. 

Ochrona zdrowia
Kiła, rzeżączka i chlamydia podbijają Europę. „To m.in. efekt zmian po pandemii”
Ochrona zdrowia
Mauritius nie wpuścił norweskiego statku do portu. Obawy przed epidemią
Ochrona zdrowia
WHO: W grudniu 10 tysięcy zgonów z powodu Covid-19
Ochrona zdrowia
Pilna misja ratunkowa. Lodołamacz płynie po chorego badacza na Antarktykę
Ochrona zdrowia
Drugie po Polsce ognisko ptasiej grypy. W Seulu na H5N1 umarło 38 z 40 kotów