Członek Rady Medycznej: Ludzie się nie szczepią, ponieważ nie mają dobrego powodu

- To projekt legislacyjny, któremu będę bardzo gorąco kibicował. Przykład innych państw pokazał, że tego rodzaju rozwiązania znakomicie poprawiają naszą chęć do szczepień - powiedział w Polsat News dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej, odnosząc się do projektu umożliwiającego pracodawcom żądanie od pracowników informacji m.in. o szczepieniu na COVID-19.

Publikacja: 05.01.2022 11:08

Członek Rady Medycznej: Ludzie się nie szczepią, ponieważ nie mają dobrego powodu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Według nieoficjalnych doniesień części mediów, w związku z koronawirusem rząd Mateusza Morawieckiego może wprowadzić kolejne tzw. obostrzenia, czyli ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w środę rano, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostaną omówione bieżące dane epidemiczne i na tej podstawie będą podjęte decyzje. Według Interii, nowych restrykcji nie będzie.

- Myślę, że rząd dysponuje danymi, które pozwalają podjąć odpowiedzialną decyzję, że niezaostrzanie w tej chwili (...) nie spowoduje przeciążenia szpitali, nie spowoduje kolejnego zwiększenia liczby zgonów, bo przecież to jest tak naprawdę najgorszy parametr. Jeśli chodzi o liczbę zgonów i proporcję liczby zgonów do nowych przypadków, jesteśmy na niechlubnym najgorszym miejscu w Europie i myślę, że dla nas wszystkich powinno to być najważniejsze, by po prostu ludzie nie umierali - powiedział pytany o te doniesienia w Polsat News dr Konstanty Szułdrzyński.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba przypadków, ponad 600 kolejnych zgonów

Na pytanie o sugestie Rady Medycznej odpowiedział, ze są one "takie same od samego początku, od momentu, kiedy pojawiły się szczepienia". - Tzn. żeby wykorzystać rozwiązania, które obowiązują w całej Europie w postaci paszportów covidowych, czyli dowodu, że ktoś jest zaszczepiony, przebył w niedawnym czasie zakażenie albo ma aktualny wynik testu, ponieważ to doprowadziło do znakomitego zwiększenia liczby zaszczepionych osób w innych krajach, a to z kolei przełożyło się na mniejszą śmiertelność - dodał.

"Jeśli nie będą mieli regularnie sprawdzanego certyfikatu, to się nie zaszczepią"

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbędzie się wysłuchanie publiczne w związku ze zgłoszonym przez grupę posłów PiS projektem ustawy dotyczącej paszportów covidowych. Według projektu, pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu na COVID-19 lub wyniku testu na SARS-CoV-2. Zgodnie z projektem, pracownikom, którzy nie zgodzą się na podawanie tego typu informacji pracodawca będzie mógł zmienić sposób wykonywania pracy, dokonywać zmian w rozkładach czasu pracy czy polecić pracownikowi wykonywanie pracy poza miejscem jej wykonywania określonym w umowie.

Czytaj więcej

Nowe obostrzenia, nauka zdalna? Rzecznik rządu mówi, kiedy "ostateczna decyzja"

- Wysłuchania są potrzebne, potrzebna jest pewna transparentność przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji i myślę, że to jest akurat projekt legislacyjny, któremu będę bardzo gorąco kibicował, bo lepiej nawet późno niż wcale, ale wreszcie wprowadzić to, bo przykład innych państw pokazał, że tego rodzaju rozwiązania znakomicie poprawiają naszą chęć do szczepień - skomentował dr Szułdrzyński.

- Ludzie się nie szczepią, ponieważ nie mają dobrego powodu, a dobry powód to jest albo lęk - a ludzie się nie boją, bo uważają, że są zdrowi i nic im nie grozi, to jest ogromny błąd, ale to jest im trudno wytłumaczyć - albo dlatego, że mają regularnie sprawdzany certyfikat. Jeśli nie będą mieli regularnie sprawdzanego certyfikatu, no to się nie zaszczepią - ocenił członek Rady Medycznej.

- Proszę zwrócić uwagę, że ci Polacy, którzy wyjeżdżają za granicę w ogromnym procencie nie wykonują testów, tylko się po prostu zaszczepili, nie ma z tym żadnych problemów. Ktoś chce jeździć, szczepi się i jeździ. I nagle się okazuje, że jak ktoś chce mieć wakacje zagraniczne, to szczepionka nie stanowi żadnego problemu, natomiast w Polsce stanowi. Dlaczego? - mówił.

Ochrona zdrowia
Wiceminister zdrowia: Kontakty międzyludzkie powodują, że nabywamy w naturalny sposób odporność
Ochrona zdrowia
Prof. Horban: Może warto wrócić do maseczek
Ochrona zdrowia
Trudny czas szpitali po pandemii. Debata „Rzeczpospolitej”
Ochrona zdrowia
W polskich szpitalach leczonych jest ponad 100 ukraińskich żołnierzy
Ochrona zdrowia
Szczepionki na COVID-19 dla małych dzieci. Niedzielski: Zamówiliśmy pół miliona dawek
Ochrona zdrowia
Rzecznika praw pacjenta zalały skargi od poszkodowanych