- W woj. opolskim, dolnośląskim, śląskim mamy epicentrum epidemii w Polsce. Ma to odzwierciedlenie w obłożeniu infrastruktury szpitalnej. Dzisiaj spotykamy się przed szpitalem tymczasowym, który niedługo będzie obchodził rocznicę funkcjonowania - mówił minister zdrowia.

- Ten szpital cały czas wspierał województwo opolskie, i nie tylko opolskie - Opolszczyzna odbierała również chorych z innych regionów - kontynuował.

- Szpital tymczasowy w Opolu jest jednym z najlepiej zorganizowanych szpitali tymczasowych - zaznaczył Niedzielski.

Czytaj więcej

Ziobro o certyfikatach covidowych: nie jestem zwolennikiem

- Dzisiaj mamy pierwszy dzień, kiedy w skali całej Polski obserwujemy wyraźny już spadek liczby zakażeń - 7-8 proc. mniej niż w zeszłym tygodniu. Nie jest to jednak informacja przesądzająca o zmianie trendu. Musimy jeszcze poczekać, poobserwować kilka dni jak będzie zmieniać się liczba zakażeń tydzień do tygodnia - mówił minister.

Dzisiaj mamy pierwszy dzień, kiedy w skali całej Polski obserwujemy wyraźny już spadek liczby zakażeń

Adam Niedzielski, minister zdrowia

- Cały czas mamy duży poziom hospitalizacji wynoszący 24 tysięcy i te hospitalizacje, w ciągu tygodnia-dwóch, będą ciągle rosły - zapowiedział minister.

Niedzielski zapowiedział też upublicznienie przez PZH raportu, który analizuje prawdopodobieństwo zgonu osób zaszczepionych i niezaszczepionych. - Porównanie tych dwóch grup pokazuje, że szczepienie zmniejsza blisko 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu. To są naprawdę dane, które są po prostu porażające. Nie decydowanie się na szczepienie jest aktem braku odpowiedzialności i wobec siebie, i wobec osób najbliższych - przekonywał.

- 13 grudnia dotrą do Polski pierwsze dostawy szczepionek dla dzieci, od 16 grudnia będziemy chcieli rozpocząć akcję szczepień dla dzieci (w wieku 5-11 lat - red.). Od wtorku będziemy mogli już zapisywać (dzieci na szczepienia). Zachęcam, by jeszcze przed świętami taki prezent dzieciom zrobić - mówił też Niedzielski.