W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła w RPA z ok. 2,3 tysiąca w poniedziałek do ponad 16 tysięcy w piątek.

Pierwsze zakażenie wariantem Omikron wykryto w RPA 24 listopada. Wariant ten zawiera ponad 30 mutacji w obrębie białka tzw. kolca koronawirusa SARS-CoV-2 - a więc tej części cząsteczki koronawirusa, za pomocą której łączy się on z organizmem osoby zakażonej. Tak duża liczba mutacji tego białka może oznaczać, iż wobec wariantu Omikron dostępne obecnie na rynku szczepionki na COVID-19 będą mniej skuteczne, niż w przypadku wcześniejszych wariantów.

Prezydent Ramaphosa przyznał, że wariant Omikron stał się dominujący jeśli chodzi o nowe zakażenia w większości z dziewięciu prowincji kraju. Wezwał też mieszkańców RPA, aby szczepili się przeciw COVID-19.

Czytaj więcej

Odkrywca Omikrona: Wariant ewoluował jeszcze przed Alfą i Deltą

- RPA ma wystarczająco dużo szczepionek... szczepienie jest kluczowe dla odbudowy naszej gospodarki, ponieważ im więcej osób jest zaszczepionych, tym więcej obszarów aktywności ekonomicznej jest otwartych - podkreślił prezydent RPA.

Ramaphosa zapowiedział jednocześnie, że rząd zaleci wkrótce instytucji nadzorującej walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w RPA dokonanie oceny sytuacji w kraju pod kątem ewentualnego wprowadzenia obostrzeń, które będą miały zapewnić bezpieczeństwo obywatelom.

Szczepienie jest kluczowe dla odbudowy naszej gospodarki

Cyril Ramaphosa, prezydent RPA

Naukowcy nie są jeszcze w stanie przesądzić czy Omikron jest bardziej zakaźny niż dominujące dotychczas wariantu, ani czy wywołuje ostrzejszy przebieg COVID-19 lub czy jest odporny na dostępne szczepionki.

Jednak wstępne obserwacje lekarzy z RPA wskazują, iż u większości zakażonych wariantem Omikron przebieg COVID-19 jest łagodny.

- Obserwujemy uważnie liczbę zakażeń i hospitalizacji - podkreślił Ramaphosa.