WHO uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Czytaj więcej

Moderna: Szczepionki nie będą chronić przed Omikronem jak przed Deltą

W związku z pojawieniem się nowego wariantu japoński rząd podjął decyzję o zamknięciu granic kraju dla cudzoziemców. Spoza granic Japonii do Kraju Kwitnącej Wiśni mogą przybywać tylko obywatele i rezydenci Japonii, którzy - jeśli przybywają z krajów, gdzie występują zakażenia wariantem Omikron koronawirusa - muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie w hotelu.

77 proc.

Tylu Japończyków jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Pierwsze zakażenie wariantem Omikron wykryto u mężczyzny, który przyleciał do Japonii z Namibii - poinformował rzecznik rządu Hirokazu Matsuno.

- To pierwszy przypadek wykrycia wariantu Omikron w Japonii - dodał. Trzydziestokilkuletni mężczyzna jest izolowany w placówce medycznej.

W Japonii wykryto jak dotąd ok. 1,7 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii. Zmarło 18 359 chorych na COVID-19.

W pełni zaszczepionych jest jak dotąd 77 proc. mieszkańców kraju.