W czasie konferencji prasowej prezydent był pytany o ewentualne wprowadzenie w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

- Nie wyobrażam sobie, żeby można było moich rodaków do szczepienia zmusić - stwierdził w odpowiedzi prezydent dodając, że "zna podejście swoich rodaków i ich poczucie wolności".

Namawiam wszystkich do tego, aby się zaszczepili

Prezydent Andrzej Duda

- Apeluję o to, aby szczepić się, podejść do tego jak najrozsądniej, rozważając wszystkie za i przeciw - zaznaczył prezydent.

Czytaj więcej

Nowy wariant koronawirusa pogarsza nastroje konsumentów i biznesu

Duda wyliczał, że "ponad 90 proc. osób, które wymagają hospitalizacji w związku z zachorowaniem na COVID-19, to są osoby, które nie były szczepione". - U tych, którzy byli zaszczepieni i zachorowali w związku z koronawirusem, przejawiało się on jak lekka grypa - dodał prezydent.

Tymczasem, jak mówił "dla osób, które nie były zaszczepione, skutki (COVID-19) są często bardzo poważne, tragiczne".

- Namawiam wszystkich do tego, aby się zaszczepili - podsumował powtarzając jednocześnie, że nie wyobraża sobie, aby Polaków można było zmusić do szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 jest w Polsce dobrowolne. Żadna grupa zawodowa ani grupa społeczna nie jest zobligowana do szczepień przeciw COVID-19.