Szczepionka Pfizer/BioNTech ma być podawana dzieciom w dwóch, 10-mikrogramowych dawkach - druga dawka będzie podawana trzy tygodnie po podaniu pierwszej w formie zastrzyku w górną część ramienia - zarekomendowała EMA. Dawka podawana dzieciom w wieku 5-11 lat będzie trzy razy mniejsza niż dawka podawana dorosłym.

Jak dotąd w Europie nie dopuszczono do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat żadnej szczepionki przeciw COVID-19.

"Zyski z stosowania Comirnaty (nazwa szczepionki Pfizer/BioNTech) wśród dzieci w wieku 5-11 lat przewyższa ryzyka, zwłaszcza u tych, których stan zdrowia naraża je na ostry przebieg COVID-19" - oceniła EMA.

Czytaj więcej

Dr Grzegorz Cessak
Dr Cessak: Szczepienia na COVID z nami zostaną. Co pół roku, co osiem miesięcy

Pfizer informował, że w testach klinicznych szczepionka Comirnaty przeznaczona dla dzieci wykazała się 90,7-procentową skutecznością.

Od maja w UE dopuszczono do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech w grupie dzieci w wieku 12-17 lat.

90,7 proc.

Taką skutecznością miała wykazywać się szczepionka Pfizer/BioNTech w czasie testów klinicznych w grupie dzieci w wieku 5-11 lat

Ostateczną decyzję ws. dopuszczenia szczepionki do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat musi podjąć Komisja Europejska.

Minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn w tym tygodniu wyraził przekonanie, że szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat mogą rozpocząć się w całej UE 20 grudnia. Dzieci w tej grupie wiekowej szczepi się już w USA, Kanadzie, Izraelu, Chinach i Arabii Saudyjskiej.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły