Zawarta umowa jest mniej więcej dwa razy większa od kontraktu, jaki rząd USA zawarł z Merck , chociaż cena pigułki Pfizera jest niższa i wynosi około 530 dolarów za zestaw w porównaniu do około 700 dolarów za zestaw stworzony przez koncern Merck.

Pfizer złożył w tym tygodniu wniosek o awaryjne dopuszczenie leku w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że opracowany lek był w 89 proc. skuteczny w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci wśród osób zagrożonych.

Czytaj więcej

USA: Pfizer zwraca się do urzędu o zatwierdzenie leku przeciw COVID-19 - Paxlovid

Prezydent Joe Biden poinformował, ze podjął natychmiastowe kroki w celu zabezpieczenia wystarczającej liczby leków dla Amerykanów. Administracja przygotowuje plan, by leczenie było łatwo dostępne i bezpłatne.

Jeżeli FDA dopuści lek do stosowania, preparat może być wysyłany jeszcze w tym roku. Departament Zdrowia podkreśla jednocześnie, że priorytetowe powinno być dla obywateli przyjęcie szczepionki.

Koncern zakłada, ze do końca przyszłego miesiąca uda się wyprodukować 180 tys. zestawów leków i co najmniej 50 mln zestawów do końca przyszłego roku.