Pfizer opracował kilka leków w formie pigułek, które mogą zmniejszyć liczbę hospitalizacji i zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem. Przeprowadzone badania kliniczne wskazywały, że stworzony lek o 89 proc. zmniejsza ryzyko trafienia do szpitala lub śmierci w przypadku osób dorosłych.

"Podejmujemy jak najszybsze działania, aby ten potencjalny lek trafił do rąk pacjentów i z niecierpliwością czekamy na współpracę z amerykańską agencją FDA przy rozpatrywaniu naszego wniosku" - przekazał Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer.

Wszystkie dopuszczone do tej pory przez FDA terapie przeciwko COVID-19 wymagają podania kroplówki lub zastrzyku przez pracownika służby zdrowia.

Czytaj więcej

Pfizer wyda biednym krajom licencje na Paxlovid - lek przeciw COVID-19

Po zapoznaniu się z dokumentacją, pracownicy FDA będą analizować dane dotyczące bezpieczeństwa leku, które ma być sprzedawany pod nazwą Paxlovid.

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać zorganizowane spotkanie, na którym eksperci przeanalizują konkurencyjny lek firmy Merck. FDA nie jest zobowiązana do organizowania takich spotkań, więc nie wiadomo, czy podobna procedura zostanie wdrożona w przypadku leku stworzonego przez koncern Pfizer.

Jak poinformowano, aby uzyskać najlepsze wyniki, pacjenci muszą rozpocząć przyjmowanie tabletek w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów.