W niedzielę GIS opublikował komunikat, w którym potwierdził wcześniejsze nieoficjalne doniesienia medialne.

"Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z błędem systemu, odnotowano pojawiające się automatyczne informacje telefoniczne skierowane do osób, których kwarantanna zakończyła się 5 lub 6 listopada" - czytamy.

"Wiadomości głosowe informują błędnie o przedłużeniu zakończonej już kwarantanny. Prosimy o zignorowanie tych informacji" - brzmi komunikat, w którym Główny Inspektor Sanitarny przeprasza "za zaistniałe utrudnienia".

Czytaj więcej

Morawiecki: Obostrzenia na Zachodzie są nieskuteczne. Są demonstracje

Nie wiadomo, ile osób mogło otrzymać błędne informacje.

Według danych z niedzieli, w Polsce kwarantanną z uwagi na możliwość występowania SARS-CoV-2 objętych jest 376 tys. osób - o 93 tys. więcej niż przed tygodniem. Przed rokiem 7 listopada kwarantannie podlegało 441 tys. osób.

Jak czytamy w internetowym serwisie rządowym dotyczącym koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, osoba skierowana na kwarantannę może sprawdzić swój status wypełniając formularz na stronie gov.pl/koronawirus, można też zadzwonić na infolinię sanepidu (numer 22 25 00 115).

Wcześniej o sprawie informował portal tvn24.pl, który potwierdził nieoficjalnie, że doszło do awarii po tym, jak na platformę Kontakt 24 przyszły zgłoszenia od osób, które otrzymały z systemu błędne informacje o skierowaniu na kwarantannę.