- Mamy broń i środki (do walki z epidemią), którymi są szczepienia. I nie chcemy jej używać - ubolewał Poklukar nawiązując do niskiego odsetka zaszczepionych na COVID-19 mieszkańców Słowenii. W kraju dotychczas zaszczepiono w pełni przeciw COVID-19 53 proc. z 2 milionów mieszkańców kraju.

Poklukar alarmował, że łóżka w słoweńskich szpitalach zapełniają się bardzo szybko chorymi na COVID-19, w związku z najwyższymi od stycznia dobowymi liczbami nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby w Słowenii wykryto ponad 3 tysiące zakażeń. - Lockdown się zbliża - stwierdził szef resortu zdrowia.

53 proc.

Tylu mieszkańców Słowenii jest zaszczepionych w pełni przeciw COVID-19

- Obserwowaliśmy ze strachem Włochy na początku epidemii, a obecnie sami jesteśmy w punkcie zwrotnym, ze względu na niski odsetek zaszczepionych może się u nas łatwo zrealizować scenariusz z Bergamo - stwierdził Poklukar nawiązując do kryzysu z wiosny 2020 roku w tym włoskim mieście, w którym w szpitalach zabrakło miejsc dla chorych, a lekarze musieli decydować, którym potrzebującym pomocy pacjentom ratować życie.

Czytaj więcej

Kolejka do punktu testowania na COVID w Bułgarii
Minister zdrowia Bułgarii: Sytuacja krytyczna, możliwy pełny lockdown

Teraz oddziały intensywnej opieki medycznej w Słowenii zajęte są w 92 procentach. Władze chcą otworzyć więcej oddziałów covidowych w szpitalach.

W Słowenii wprowadzono już obowiązek posiadania certyfikatu covidowego przez osoby pracujące stacjonarnie.