- Sytuacja jest bardzo trudna, jeśli chodzi o znalezienie wolnych miejsc dla chorych - dodała. Na pytanie czy w Białymstoku zdarza się odsyłanie pacjentów zgłaszających się do szpitali do domów, dr Zajkowska odparła, że lekarze "starają się znaleźć miejsca".

Pytana o obecną liczbę zakażeń koronawirusem dr Zajkowska stwierdziła, że rzeczywista liczba zakażeń jest zapewne wyższa, ponieważ "część osób unika testowania, zdając sobie sprawę, że wiąże się to z ryzykiem izolacji". - Ja myślę, że ta liczba zakażeń jest zaniżona, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy się testują - podkreśliła.

Myślę, że ta liczba zakażeń jest zaniżona, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy się testują

Dr Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Dr Zajkowska ubolewała też, że z doświadczeń jej i jej kolegów wynika, iż argumenty za szczepieniami na COVID-19 nie trafiają do osób, które się zaszczepiły. - To jest jakaś inna rzeczywistość - stwierdziła.

Czytaj więcej

Ogromny wzrost zakażeń. Więcej niż 130 zgonów z powodu Covid-19

- Ja zawsze odsyłam do materiałów naukowych. Jeśli ktoś uważa, że z racji jakichś powodów medycznych odkłada szczepienie, koniecznie powinien się skonsultować ze swoim lekarzem - dodała. Odesłała też do strony "Nauka przeciw pandemii"

- Warto się szczepić, osoby szczepione przechodzą chorobę lżej, ryzyko zgonu jest zdecydowanie mniejsze. Obserwujemy łagodniejszy przebieg, u osób, które były zaszczepione - przekonywała dr Zajkowska.