Pfizer stara się obecnie o dopuszczenie szczepionki do użycia w USA w grupie dzieci w wieku 5-11 lat. Po zatwierdzeniu do użycia szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia mogłyby rozpocząć się w USA w listopadzie.

Wyniki testów klinicznych szczepionki Pfizer/BioNTech z udziałem dzieci w wieku 5-11 lat zostały opublikowane w internecie. Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma opublikować w piątek wyniki ich niezależnej analizy pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionki.

3

U tylu dzieci w wieku 5-11 lat biorących udział w testach, którym podano szczepionkę, wykryto zakażenie koronawirusem

Jeśli FDA zatwierdzi szczepionkę do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat, wówczas ostateczną decyzję podejmą Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Obecnie szczepionkę Pfizer/BioNTech można stosować w USA u osób powyżej 12. roku życia. Administracja Joe Bidena zamówiła już wystarczającą liczbę dawek szczepionki na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat, by zaszczepić ok. 28 mln młodych Amerykanów w tej grupie wiekowej.

Czytaj więcej

COVID-19: USA przygotowują się do wyszczepienia pięciolatków

W testach klinicznych przeprowadzonych przez Pfizera wzięło udział 2 268 dzieci, którym podano dwie dawki bądź szczepionki, bądź placebo w odstępstwie trzech tygodni. Dawka szczepionki przeznaczona dla dzieci w wieku 5-11 lat to ok. 1/3 dawki dla nastolatków i dorosłych.

W grupie kontrolnej (w której podano placebo) wykryto 16 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, podczas gdy w grupie, która otrzymała szczepionkę - trzy zakażenia. W żadnej z grup zakażenia nie miały ostrego przebiegu, ale wśród zaszczepionych szczepionką dzieci przebieg COVID-19 był łagodniejszy.

W USA zmarło ok. 680 zakażonych koronawirusem w wieku poniżej 18 lat. Blisko 6,2 mln dzieci zakaziło się od początku epidemii koronawirusem, z czego ponad 1,1 mln w ciągu ostatnich sześciu tygodni.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ