Harries ostrzega, że osoby, które zakażą się jednocześnie wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2, są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć, niż osoby zakażone tylko koronawirusem SARS-CoV-2.

Ponadto, jak mówi przedstawicielka agencji odpowiedzialnej za ochronę zdrowia w Wielkiej Brytanii, w tym sezonie na Wyspach krążyć może kilka szczepów grypy.

W rozmowie ze Sky News Harries podkreślała, że sezon jesienno-zimowy w 2021 roku będzie inny niż rok temu, ponieważ po raz pierwszy koronawirus SARS-CoV-2 i grypa będą krążyć równocześnie.

34 574

Tyle zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w Wielkiej Brytanii w ciągu doby

- Grypy należy obawiać się każdej zimy, sądzę, że ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy, że ta choroba może kończyć się śmiercią. Ostatnie badania pokazują, że ok. 25 proc. osób tego nie rozumie. Średnio, w ciągu ostatnich pięciu lat, 11 tysięcy osób umierało (rocznie - red.) w związku z powikłaniami po grypie - mówiła Harries. 

Jak dodała w tym sezonie jesienno-zimowym możliwe będzie zakażenie się zarówno koronawirusem, jak i grypą. - Jeśli tak się stanie, to, jak wynika ze wstępnych ustaleń, ryzyko zgonu jest dwukrotnie większe, niż w sytuacji, gdy choruje się jedynie na COVID-19 - podkreśliła.

Grypy należy obawiać się każdej zimy, sądzę, że ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy, że ta choroba może kończyć się śmiercią

Jenny Harries, dyrektor brytyjskiej agencji rządowej UK Health Security Agency

Harries podkreśliła, że - w związku z faktem, iż w ubiegłym roku liczba zakażeń grypą w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowo niski poziom - obecnie odporność Brytyjczyków na grypę może być mniejsza, a po kraju mogą krążyć różne szczepy wirusa.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 34 574 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 38 chorych na COVID-19.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Liczba zakażeń koronawirusem wykryta w ciągu doby na Wyspach była o ponad 4 tysiące większa niż tydzień temu.

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 45 168 344 Brytyjczyków - 78,5 proc. mieszkańców kraju w wieku powyżej 12 lat.