Niektóre puby w Sydney zostały otwarte minutę po północy 11 października.

- Postrzegam to, jako dzień wolności, to dzień wolności - mówił premier Nowej Południowej Walii, Dominic Perrottet w rozmowie z dziennikarzami. - Wyprowadzamy cały naród z tej pandemii, ale będzie to wyzwanie - dodał.

Perrottet ostrzegł. że liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Sydney wzrośnie po złagodzeniu lockdownu.

Liczba w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób powyżej 16 roku życia w stanie Nowa Południowa Walia, którego stolicą jest Sydney, przekroczyła 74 proc.

Perrottet zadeklarował, że - w związku z szybkimi postępami programu szczepień przeciw COVID-19 - jego stan kończy z polityką lockdownów.

1 448

Tylu zakażonych koronawirusem zmarło w Australii od marca 2020 roku

Lockdown obowiązuje obecnie również w drugim najludniejszym mieście Australii, Melbourne i w stolicy kraju, Canberze.

W Nowej Południowej Walii w ciągu ostatniej doby wykryto 496 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z kolei w stanie Wiktoria (jego stolicą jest Melbourne) wykryto 1 612 zakażeń - najmniej od pięciu dni.

Od 11 października - oprócz kawiarni, siłowni, pubów i restauracji - w Sydney otwarte mogą być, przy ograniczonej liczbie klientów, również sklepy. Zwiększono także limit zaszczepionych osób, które mogą spotykać się w domach prywatnych, a także brać udział w ślubach czy pogrzebach.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Australia: Lekarze ostrzegają przed zbyt szybkim wychodzeniem z lockdownu

Do końca października w stanie ma być wyszczepionych w pełni 80 proc. mieszkańców w wieku powyżej 16 lat, co umożliwi dalsze łagodzenie obostrzeń.

Na razie obostrzenia są łagodzone tylko wobec w pełni zaszczepionych. Niezaszczepionych do 1 grudnia obowiązywać będzie nakaz pozostawania w domach.

W Australii, od początku epidemii, wykryto ok. 130 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1 448 chorych na COVID-19.