We wtorek informowano, że pełniącym funkcję szpitala tymczasowego dla osób z koronawirusem SARS-CoV-2 22. Wojskowym Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Ciechocinku u jednej z osób stwierdzono zakażenie bakterią New Delhi. Przyjęcia do placówki wstrzymano.

W czwartek rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól poinformował, że zmarła pierwsza osoba, u której stwierdzono zakażenie. - Głównym powodem śmierci tej kobiety był bardzo ciężki przebieg COVID-19 - powiedział rzecznik w rozmowie z TVN24.

- W szpitalu tymczasowym w Ciechocinku odnotowaliśmy dwa kolejne przypadki zakażenia bakterią New Delhi - przekazał Mól. Dodał, że chodzi o przypadki bezobjawowe.

- Według wstępnego wywiadu epidemicznego, wszystko wskazuje, że do zakażeń dochodziło poza szpitalem. Osoby, które zostały przetransportowane do szpitala tymczasowego były już wcześniej nosicielami tej bakterii - dodał.

Rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego zaznaczył, że ostateczne informacje dotyczące tego, czy w szpitalu w Ciechocinku przebywają inne osoby zakażone bakterią New Delhi spodziewane są w sobotę, ponieważ kilka z dotychczasowych badań dało niejednoznaczne wyniki.

- Do tego czasu przyjęcia w placówce będą wstrzymane - oświadczył Adrian Mól. Zapewnił, że przebywający w szpitalu pacjenci z COVID-19 będą mieli zapewnioną opiekę.

Klebsiella pneumoniae, potocznie nazywana New Delhi, to pałeczka zapalenia płuc. Może powodować także stany zapalne układu moczowego, układu pokarmowego i opon mózgowo-rdzeniowych, może prowadzić do sepsy; jest odporna na większość antybiotyków.