W Małopolsce wytypowany został na jego siedzibę krakowski Szpital Uniwersytecki. Jednym z elementów centrum będzie szpitalny oddział ratunkowy, który zacznie działać przy ul. Kopernika już od 1 stycznia 2010 r.

O utworzeniu centrum w Szpitalu Uniwersyteckim zadecydował wojewoda małopolski. Minister zdrowia przychylił się do tej propozycji.

Centra Urazowe są tworzone z myślą o ofiarach wypadków i katastrof, aby pacjenci od razu trafiali tam, gdzie będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów.

- To leczenie musi też być na bardzo wysokim poziomie - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. - Utworzenie centrum to nie tylko kwestia ratowania ludzkiego życia, ale też ograniczania powikłań u chorych po wypadkach, zapobiegania trwałemu kalectwu. Daje szansę choremu na powrót do pracy i ogranicza liczbę wypłacanych rent.

Centra muszą być tworzone na bazie ośrodków wysoko specjalistycznych, dlatego jednym z warunków ich utworzenia jest ścisła współpraca z uczelnią medyczną. - Bardzo ważnym elementem działalności centrum będzie dydaktyka - tutaj będą się uczyć lekarze i ratownicy - podkreśla dr hab. Leszek Brongel, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. - Tu opracowywane będą nowe standardy leczenia.

Z utworzeniem centrum w Szpitalu Uniwersyteckim wiąże się jeszcze jedna, bardzo ważna dla mieszkańców Krakowa inwestycja - uruchomienie szpitalnego oddziału ratunkowego przy ul. Kopernika. Warunkiem powstania centrum urazowego jest bowiem posiadanie przez szpital SOR-u. Szpital Uniwersytecki planuje więc uruchomienie oddziału ratunkowego na początku przyszłego roku.

Centrum urazowe powstanie na bazie już istniejących oddziałów. Wsparcie kardiochirurgiczne zapewni współpraca ze Szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie. Szpital Uniwersytecki będzie musiał przeprowadzić remont i dokupić wyposażenie. - Dobudujemy nowy, bardzo zaawansowany technologicznie budynek - tłumaczy Andrzej Kulig, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. - Będzie bardzo nowocześnie wyposażony, m.in. w komorę hiperbaryczną, a na dachu będzie lądowisko dla helikopterów.

Pieniądze na ten cel pochodzić będą z programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Dla całego kraju przewidziano ponad 34 mln euro. Z tej kwoty Szpital Uniwersytecki otrzyma ok. 12 milionów złotych. Oprócz tego, Szpital Uniwersytecki planuje przeznaczyć na budowę centrum urazowego prawie 54 mln złotych, z czego prawie 46 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego.

System centrów urazowych w Polsce ma być gotowy w roku 2013.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ