Najcieplejszy luty w historii. „Planeta nagrzewa się w niebezpiecznym tempie”

Ubiegły miesiąc był na świecie najcieplejszym lutym w historii, co oznacza, że był to dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami – twierdzą naukowcy.

Publikacja: 07.03.2024 17:58

Temperatury w Europie w lutym 2024 r. były o 3,3°C wyższe od średniej miesięcznej z lat 1991–2020

Temperatury w Europie w lutym 2024 r. były o 3,3°C wyższe od średniej miesięcznej z lat 1991–2020

Foto: stock.adobe.com

Jak wynika z danych unijnego programu Copernicus Climate Change Service, również globalne temperatury powierzchni mórz są najwyższe w historii.

Dane pokazują, że luty był o 1,77°C cieplejszy niż średnia przedindustrialna w latach 1850–1900 i o 0,81°C powyżej poziomu z lat 1991–2020. Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od marca 2023 r. do lutego 2024 r. – była najwyższa w historii i wyniosła 1,56°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Temperatury wyższe od średniej europejskiej

To stawia świat tymczasowo powyżej progu 1,5°C, powyżej którego w dłuższej perspektywie spodziewane są najgorsze skutki zmiany klimatu.

Copernicus wyliczył, że dzienne średnie temperatury na świecie były „wyjątkowo wysokie” w pierwszej połowie miesiąca i osiągnęły 2 stopnie Celsjusza powyżej poziomu z lat 1850–1900.

Dzienne średnie temperatury na świecie w pierwszej połowie miesiąca osiągnęły 2 stopnie Celsjusza powyżej poziomu z lat 1850–1900.

Z danych wynika, że temperatury w Europie w lutym 2024 r. były o 3,3°C wyższe od średniej miesięcznej z lat 1991–2020, przy temperaturach znacznie powyżej średniej obserwowanej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Europejska zima, trwająca od grudnia do lutego, była drugą najcieplejszą w historii kontynentu.

Średnie globalne temperatury powierzchni morza w lutym, poza regionami polarnymi, były najwyższe w historii i wyniosły 21,06°C, przekraczając poprzedni rekord ustanowiony w sierpniu 2023 r., który wynosił 20,98°C.

Zaprzeczanie zmianom klimatycznym jak twierdzenie, że Ziemia jest płaska

Copernicus podał, że pod koniec miesiąca średnia dzienna temperatura powierzchni morza osiągnęła nowy najwyższy poziom w historii – 21,09°C.

– Choć może się to wydawać niezwykłe, nie jest to tak naprawdę zaskakujące, ponieważ ciągłe ocieplenie systemu klimatycznego nieuchronnie prowadzi do nowych ekstremalnych temperatur – tłumaczy Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus Climate Change Service. – Klimat reaguje na rzeczywiste stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, więc jeśli nie uda nam się go ustabilizować, nieuchronnie będziemy musieli stawić czoła nowym globalnym rekordom temperatury i ich konsekwencjom – dodał.

Czytaj więcej

„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę

Z kolei dr Friederike Otto, starszy wykładowca nauk o klimacie w Grantham Institute for Climate Change and the Environment w Imperial College London podkreśla, że nie da się ignorować dowodów wskazujących na fakt, że nasz klimat się ociepla. – Jeśli ktoś chce zaprzeczyć zmianom klimatycznym, równie dobrze może twierdzić, że Ziemia jest płaska. Miliardy pomiarów przeprowadzonych przez stacje pogodowe, satelity, statki i samoloty wskazują na podstawowy fakt, że nasza planeta nagrzewa się w niebezpiecznym tempie – ostrzega.

Ochrona środowiska
Nie pomogły koty, będzie trucizna. Ekolodzy chcą uwolnić wyspę od myszy
Ochrona środowiska
Obrońcy praw zwierząt: Import żabich udek do UE zagraża żabom w Indonezji, Turcji i Albanii
Ochrona środowiska
Koty do szczepień, ale tylko niektóre
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka