YouTube będzie rzadziej polecał filmy zawierające teorie spiskowe

YouTube dokona zmian w algorytmie odpowiedzialnym za polecanie użytkownikom nowych filmów do obejrzenia, tak aby ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się filmów zawierających teorie spiskowe - wynika z piątkowego wpisu na blogu firmy.

Aktualizacja: 26.01.2019 06:03 Publikacja: 26.01.2019 04:22

YouTube będzie rzadziej polecał filmy zawierające teorie spiskowe

Foto: YouTube

arb

Należąca do Google firma zapowiada, że algorytm będzie rzadziej polecał użytkownikom "zawartość z pogranicza", a także filmy, które mogą dezinformować użytkowników w "szkodliwy sposób".

"Zawartość z pogranicza" (borderline content) to wszelkie filmy zawierające informacje o rzekomo istniejących cudownych lekach na groźne choroby; filmy przekonujące, że Ziemia jest płaska; a także filmy, zawierające nieprawdziwe informacje o wydarzeniach historycznych - np. o zamachu na WTC - wyjaśnia Google.

Google podkreśla, że choć takie filmy nie naruszają regulaminu YouTube, to jednak "są tego bliskie" (stąd mowa o "zawartości z pogranicza").

YouTube od dawna był krytykowany za to, że za jego pośrednictwem rozpowszechniane są teorie spiskowe i ekstremistyczne poglądy - a filmy je zawierające są polecane użytkownikom na podstawie ich profilowania dokonywanego przez algorytm YouTube.

W styczniu dziennikarze "Washington Post" odkryli, że po wpisaniu w wyszukiwarce YouTube inicjałów liberalnej sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg, serwis proponuje filmy przygotowane m.in. przez skrajną prawicę, z których wynika np. że Ginsburg jest utrzymywana przy życiu przez lekarzy za pomocą nielegalnych leków. Liczba takich filmów przewyższała liczbę nagrań zawierających rzetelne informacje.

Zmiany w algorytmie - jak informuje YouTube - będą dotyczyć mniej niż 1 proc. filmów dostępnych na tej platformie. Filmy te nadal będą dostępne i nadal mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania, ale będą rzadziej polecane użytkownikom serwisu.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem