Ustawę ws. kar za używanie smartfona w czasie przechodzenia przez ulicę przedstawił stanowy senat. Ustawa przewiduje, że osoba raz ukarana za takie wykroczenie i złapana po raz kolejny na nim, w ciągu 18 miesięcy, mogłaby być ukarana grzywną w wysokości do 250 dolarów.

Zdaniem stanowego senatora Johna Liu celem ustawy jest zapewnienie, by ludzie nie rozpraszali się w czasie, gdy kierowcy czekają, aż piesi przejdą przez ulicę.

- To ustawa, która mówi "nie pisz (na telefonie) przechodząc przez ulicę, poczekaj 10 sekund, aby przejść na drugą stronę" - wyjaśnił Liu w rozmowie z lokalną telewizją.

Liu dodał, że zaproponowany przepisy wynika ze zdrowego rozsądku.

Zgodnie z projektem ustawy "trzymanie przenośnego urządzenia elektronicznego i używanie go do wysyłania zdjęć, grania w gry lub w celu obecnej lub przyszłej komunikacji", a także przeglądanie stron internetowych, czytanie maili, pisania SMS-ów lub komunikowania się za pomocą komunikatorów będzie zakazane w czasie przechodzenia przez ulicę.

Wyjątkiem będzie wykorzystywanie telefonu do kontaktu ze służbami ratunkowymi.

Wyłączeni spod obowiązywania przepisów będą też ludzie, którzy rozmawiają przez telefon w czasie przechodzenia przez ulicę.