Korzystać z niego komputerów będą mogły osoby cierpiących na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, dystrofię mięśniową, urazy rdzenia kręgowego lub po amputacji kończyn. Urządzenie śledząc ruchy gałek ocznych pozwoli na sterowanie kursorem na ekranie tak jak za pomocą myszy komputerowej. Urządzenie zbudowane zostało z dostępnych na rynku gotowych podzespołów, dzięki temu jego koszt nie przekroczy 40 funtów.
Opis urządzenia został przedstawiony w ostatnim wydaniu magazynu „Journal of Neural Engineering".
Naukowcy z Imperial College London zademonstrowali przydatność urządzenia pozwalając grupie ludzi grać w grę Pong, przeglądać strony internetowe i pisać e-maile bez użycia rąk.
Technologia obejmuje element śledzący ruch i oprogramowanie. Śledzić ruchy oczu pozwalają dwie kamery z konsoli gier wideo, do tego potrzebna jest para okularów. Kamery nieustannie robią zdjęcia oczu, rejestrują gdzie pacjent wskazuje wzrokiem, a informacja przekazywana j bezprzewodowo przez Wi-Fi lub przez USB do dowolnego komputera z systemem Windows lub Linux, który za pomocą dedykowanego programu przetwarza te dane.
— Udało się nam osiągnąć dwie rzeczy — zbudowaliśmy trójwymiarowy system śledzenia ruchów oczu i wykorzystaliśmy go do tworzenia w czasie rzeczywistym interfejsu, który pozwala pacjentom na interakcję sprawniej i szybciej niż istniejące technologie, które są dziesiątki tysięcy razy droższe. — powiedział dr Aldo Faisal, z Imperial College London. — To jest oszczędna innowacja. Rozwija inteligentne oprogramowanie bazujące na istniejącym sprzęcie do stworzenia urządzeń, które mogą pomóc ludziom na całym świecie niezależnie od ich sytuacji.