IBM Personal Computer został zaprezentowany w sierpniu 1981 roku, kilka lat po tym jak firma Apple wprowadziła na rynek swoją pierwszą maszynę. Zespół kierowany przez Williama Lowe na zaprojektowanie i wprowadzenie do produkcji komputera potrzebował zaledwie roku.

Do momentu wypuszczenia pierwszego peceta na rynek IBM był znany z produkcji, dużych, przemysłowych komputerów.

Pierwszy PC miała system operacyjny MS-DOS 1,0 mało znanej wówczas firmy Microsoft, a mikroprocesory pochodziły od Intela.

Pierwszy PC kosztował 1,565 dolarów (dziś to wartość ok. 4 tys. dolarów) — bez monitora i był pierwszym produktem IBM na rynku konsumenckim. W ciągu pierwszego roku zostało sprzedane ponad ćwierć miliona maszyn tego typu.

Lowe studiował fizykę w Lafayette College w Pensylwanii a do zespołu IBM dołączył w 1962 roku jako inżynier testów produktów. W 1975 roku został dyrektorem ds. rozwoju i produkcji General System Division w IBM.

Trzy lata później, jako dyrektora laboratorium IBM w Boca Raton na Florydzie wpadł na pomysł aby IBM sprzedawał pod własną marką komputery dla małych przedsiębiorstw i użytkowników domowych.

Po odejściu z IBM pracował dla firmy Xerox, a w 1991 został prezesem firmy Gulfstream, producenta odrzutowych samolotów dyspozycyjnych. Zmarł 19 października na atak serca w Lake Forest w stanie Illinois.

Krzysztof Urbański, na podst. bbc