Reklama
Rozwiń

Jak nie dać się hakerom

Jak nie dać się hakerom – radzi Stephan Micklitz, dyrektor w monachijskiej siedzibie Google, specjalista od bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

Publikacja: 08.02.2016 18:34

Stephan Micklitz

Stephan Micklitz

Foto: materiały prasowe

Hasło to pierwsza linia obrony. Niech będzie mocne. Data urodzenia, numer telefonu czy „123456" albo „Star Wars" to są słabe hasła. Najlepszy jest miks cyfr oraz dużych i małych liter. Dłuższe hasła są lepsze. Jak je zapamiętać? Wymyśl sobie łatwe do zapamiętania zdanie – weź pierwsze litery kolejnych słów ze zdania, dostaw cyfry.

Dla każdej strony i usługi wymyśl nowe, unikalne hasło. Ponad 70 proc. włamań to efekt słabego hasła lub hasła wykorzystywanego wielokrotnie. Możesz mieć pewność, że jeżeli jakieś twoje hasło wycieknie z jednego serwisu internetowego, to haker natychmiast sprawdzi, czy przypadkiem nie działa ono w innych. Nie zapisuj haseł w pliku na komputerze. Najważniejsze hasła – takie jak do konta Google czy do bankowości internetowej – po prostu zapamiętaj. Ja sam pamiętam góra dziesięć haseł – nigdzie ich nie zapisuję, nawet w notesie. Resztę, czyli kilkadziesiąt kolejnych, mam zapisane w menedżerze haseł. Takie funkcje są wbudowane w przeglądarki internetowe, są także oddzielne aplikacje „pamiętające" za ciebie hasła. Używaj ich.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji