Niektóre studia na temat wpływu telefonów komórkowych na zdrowie młodych ludzi wskazują na wyraźny związek pomiędzy częstym i długotrwałym telefonowaniem a nowotworami mózgu. Jednak większość ludzi takiego związku nie dostrzega.
Ponieważ telefony bezprzewodowe i inne urządzenia korzystające z łączności za pomocą fal radiowych stają się coraz powszechniej używane przez młodzież, wiedza o tym, czy są szkodliwe, czy też nie, jest niezbędna.
Badania przeprowadzone w 2006 roku w Wielkiej Brytanii pokazały, że 87 proc. dzieci w wieku 11 – 16 lat posiada telefony komórkowe, a 40 proc. spośród nich spędza przynajmniej 15 minut dziennie, rozmawiając przez telefon komórkowy. Według tych samych badań jedna czwarta telefonów komórkowych na świecie używana jest przez dzieci.
Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) poprosiła Radę Badań Naukowych o określenie kierunków przyszłych badań. Rada zaś, która jest ciałem doradczym Kongresu i rządu federalnego w dziedzinie badań naukowych, poprosiła o opinię kilkudziesięciu ekspertów: inżynierów, biologów, lekarzy. Na jej podstawie sporządziła raport, który właśnie został podany do wiadomości publicznej w USA.
Dzieci są szczególnie narażone na działanie fal radiowych, ponieważ ich mózg jest jeszcze w trakcie rozwoju