Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.12.2018 22:51 Publikacja: 10.12.2018 22:51
Foto: GLENN ASAKAWA / UNIVERSITY OF COLORADO
Kiedy w 1991 roku para turystów wędrujących po Alpach natknęła się na zamarznięte szczątki mumii nazwanej Ötzi, nieświadomie odkryli również najstarsze znane przykłady tatuaży w historii. 5.300-letnie ciało, bardziej znane, jako Iceman, ma 61 tatuaży ułożonych we wzory prostych linii zarysowanych na skórze. Najdziwniejsze jest jednak to, technologia wykonywania rysunków na skórze nie zmieniła się od tamtej pory.
„To, że tak długo nie uaktualnialiśmy tej technologii, to dla mnie cios” – powiedział Carson Bruns z University of Colorado i postanowił to zmienić. Postanowił opracować „tatuaż techniczny”, który nie tylko wygląda fajnie na skórze, ale także zmienia kolorystykę w odpowiedzi na różne sygnały. Na przykład, niektóre prototypowe barwniki pojawiają się tylko w świetle słonecznym, a inne znikają, gdy jest gorąco. Burns chciałby opracować takie tatuaże, które pozwolą lekarzom na diagnozowanie schorzeń bez kosztownych badań krwi.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Poszytkiem, ekspertem zajm...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
DeepSeek, Alibaba i inni. Jak chińska rewolucja w AI wpłynie na przyszłość technologii, biznesu i globalnej rywa...
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostan...
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty...
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierd...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas