Programy komputerowe tworzone specjalnie z myślą o konkretnych miastach sprawią, że aglomeracje będą „rozumne", zdolne samoczynnie zarządzać miejską infrastrukturą w obrębie ekodzielnic.
„Inteligentne struktury" zareagują automatycznie, gdy wykryją awarię lub duży wyciek w jakimś miejscu sieci wodociągowej. Będą regulowały temperaturę w budynkach, uwzględniając zmiany pogody. „Inteligentna struktura" będzie reagowała na pory dnia i natężenie ruchu, dostosowując intensywność oświetlenia do aktualnych warunków.
Ten pomysł nie należy już do kategorii science fiction. Poważne studia zmierzające do opanowania takiej technologii trwają od kilku lat. Między innymi Siemens rozwija pomysł smart grid – inteligentnego systemu energetycznego, w którym komunikować się będą wszyscy korzystający z różnych źródeł energii, także odnawialnych. Pomysłem tym zainteresowana jest Komisja Europejska, która powołała już specjalny zespół i zapewniła mu finansowanie przez najbliższych dziesięć lat.
Ale czy wszystko to można zastosować równocześnie w skali całego miasta? Zdaniem specjalistów z IBM można to sobie nie tylko wyobrazić, ale też wkrótce zrealizować.