Grafen, węgiel ułożony w warstwy grubości jednego atomu, uważany jest za „cudowny materiał" nowej elektroniki od momentu odkrycia w 2004 roku. Dwóch naukowców Uniwersytetu w Manchesterze Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow — otrzymali za to odkrycie nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 r.
Ale dopiero dziś zespół naukowców z Niemiec i Szwecji zademonstrował na łamach magazynu „Nature Communications" super wydajny tranzystor zbudowany z tego materiału.
Grafen może przenosić ładunki elektryczne, dlatego może być stosowany m.in. do produkcji elektrod w ogniwach słonecznych. Największą nadzieją naukowców było jednak użycie grafenu jako półprzewodnika, który byłby w stanie zdetronizować krzem. Możliwości miniaturyzacji i wydajności czipów komputerowych opartych na krzemie powoli się wyczerpują — stąd poszukiwania nowych materiałów.
Dotychczas naukowcy nie radzili sobie z ograniczeniem przewodnictwa elektrycznego grafenu — innymi słowy uczynienia z niego półprzewodnika.
Naukowcy z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg wykorzystali nieco mniej znany materiał — węglik krzemu. To bardzo twardy kryształ z krzemu i węgla.