Konstruktorzy z Polski zdobyli w tych międzynarodowych zawodach mistrzostwo po raz trzeci z rzędu. Wywalczyli aż dziesięć medali – cztery złote, trzy srebrne i trzy brązowe. Zaprezentowali w zawodach ponad 60 robotów. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele Rosji, zdobywając sześć medali.
Największy sukces osiągnęły maszyny w kategorii Mini Sumo – to nic innego jak zapasy humanoidalnych robotów, mierzących nie więcej niż 10 cm. Budowa takich niewielkich mocarzy to polska specjalność. Toteż finał imprezy w tej kategorii został rozstrzygnięty między zespołami z naszego kraju. W rezultacie trzy polskie maszyny stanęły na podium. Pierwsze miejsce zajął robot Enova skonstruowany przez Magnat Cyber Forge Team – zespół studentów z Politechniki Gdańskiej.
– Włożyliśmy naprawdę ogrom pracy, aby Enova była niepokonana – deklarował przed zawodami Szymon Zagórnik z Magnat Cyber Forge Team.
Studenci z Politechniki Gdańskiej skonstruowali robota Enova samodzielnie. To niewielka maszyna, kształtem przypominająca pudełko, ale za to naszpikowana najnowocześniejszą elektroniką. Waży pół kilograma i mierzy zaledwie 10 cm wysokości. Ale aby móc brać udział w zawodach takich jak w Wiedniu, studenci musieli zwrócić się o pomoc do sponsorów. W ten sposób powstał Magnat Cyber Forge Team.
– Można by pomyśleć, że po zbudowaniu robota czeka nas tylko fajna zabawa związana z rywalizacją na zawodach. Nic bardziej mylnego, gdyż pomiędzy zawodami ciągle pracujemy nad ulepszeniami. Stale robimy jakąś burzę mózgów – dodaje Mateusz Piotrzkowski, inny członek zespołu konstruktorów. Magnat Cyber Forge Team (Piotr Krzemiński, Mateusz Piotrzkowski oraz Szymon Zagórnik) wygrał także w Polsce w tegorocznej edycji konkursu Robomaticon. Zawody te odbyły się dwa tygodnie przed RobotChallenge w Wiedniu i były ostatnim sprawdzianem przed występem na arenie międzynarodowej.