Reklama
Rozwiń
Reklama

Wiceprezes UOKiK: możliwe, że umowy „frankowe” będą na szerszą skalę uznawane za nieważne

Sędziowie w sprawach „frankowych" nierzadko obawiają się zastosować bezpośrednio prawo europejskie czy odwołać do orzeczeń TSUE. Efektem bywają wyroki, w których prawo konsumenckie zostaje okaleczone. Najwyższy czas, by sądy przestały wyważać otwarte drzwi – mówi Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK, w rozmowie z Onetem.

Aktualizacja: 09.01.2019 12:55 Publikacja: 09.01.2019 10:25

Wiceprezes UOKiK: możliwe, że umowy „frankowe” będą na szerszą skalę uznawane za nieważne

Foto: 123RF

Jak podaje onet.pl - ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że kluczowe zapisy znacznej liczby umów kredytów „frankowych" są nieuczciwe.

Wiceprezes UOKiK przyznaje, że Urząd zidentyfikował nieuczciwe klauzule przeliczeniowe w umowach wszystkich banków, których umowy badano. Dokument UOKiK to kolejne w ostatnich miesiącach – po m.in. raporcie Najwyższej Izby Kontroli czy uchwale Sądu Najwyższego – prokonsumenckie stanowisko instytucji publicznych w kwestii kredytów „frankowych".

Czytaj także: Kredyty we frankach: o nieuczciwości decyduje treść umowy

Jak twierdzi Dorota Karczewska, przepisy i narzędzia prawne chroniące konsumentów także w sprawach „frankowych" są od dawna obecne w porządku prawnym, a mimo to w sądach ciągle można zauważyć „deficyt lub luki" w znajomości tego prawa.

Rozmówczyni Onetu uważa, że choć banki nie są skłonne do rozmów na temat uzdrowienia umów kredytów „frankowych", to może je do tego skłonić scenariusz, w którym umowy byłyby na szerszą skalę unieważniane przez sądy.

Reklama
Reklama
Prawo drogowe
Koniec z masowym oblewaniem kursantów? Pomóc ma nowy system
Edukacja i wychowanie
Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2026
Opinie Prawne
Szymaniak: A ile dywizji ma prokuratura, czyli o powodach obrony Ewy Wrzosek
Samorząd
To już pewne. Będzie więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych
Prawo karne
Areszt dla Zbigniewa Ziobry. Posiedzenie sądu odroczone
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama