Reklama
Rozwiń

Powszechne uwłaszczenie - bałagan przed nami

Choć notariusze chcą sporządzać akty notarialne bez zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, to umowy takie mogą być kwestionowane przez sądy wieczystoksięgowe.

Aktualizacja: 13.01.2019 15:25 Publikacja: 13.01.2019 14:42

Powszechne uwłaszczenie - bałagan przed nami

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności z 1 stycznia 2019 r. nastąpiło powszechne uwłaszczenie. Jednak mimo że doszło do niego z mocy prawa, ujawnienie wykreowanego ustawą prawa własności w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów następować będzie na podstawie specjalnego zaświadczenia. Na jego wydanie organy dostały 12 miesięcy.

Czytaj też:

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono