fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - Sejm uchwalił przepisy

Fotorzepa, Piotr Wittman
1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań przekształcą swoje udziały w prawie użytkowania wieczystego we własność.

Dwa i pół miliona osób uwłaszczy się na gruncie pod blokami oraz domami jednorodzinnymi. W piątek Sejm uchwalił od dawna oczekiwaną ustawę: o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów.

Czytaj także: Użytkowanie wieczyste: mieszkańcy bloków dostaną grunt na własność

 

Dzięki niej właściciele mieszkań i lokali użytkowych w blokach uwłaszczą się z chwilą wejścia w życie tej ustawy, czyli 1 stycznia 2019 r. Pod warunkiem że przynajmniej jedno mieszkanie w bloku zostało wcześniej wyodrębnione na własność. Z przekształcenia skorzystają również właściciele domów jednorodzinnych.

Przekształcenie nie będzie za darmo. Właściciele lokali (domów) przez 20 lat mają wnosić opłatę przekształceniową, która wyniesie tyle, ile ostatnia roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego.

 

Gminy będą miały więc jeszcze pół roku, by podnieść roczną opłatę, a więc i opłatę przekształceniową.

Przepisy przewidują też bardzo wysokie bonifikaty, jeśli opłata zostanie wniesiona jednorazowo. Gdy właściciele zdecydują się na uregulowanie należności w tym samym roku, w którym nastąpi przekształcenie, bonifikata wyniesie 60 proc. W drugim roku będzie to 50 proc., w trzecim 40 proc., w czwartym 30 proc., w piątym 20 proc., a w szóstym roku 10 proc.

Obowiązkowe upusty będą dotyczyć tylko gruntów Skarbu Państwa. Dla nieruchomości komunalnych to od władz gminnych ma zależeć, czy zechcą je wprowadzić.

Ustawa przewiduje dodatkowe, specjalne zasady przekształcenia dla firm. Chodzi o to, by uniknąć zarzutów ze strony Komisji Europejskiej, że narusza unijne uregulowania dotyczące pomocy publicznej.

Firmy uwłaszczą się z mocy prawa, ale przy uwzględnieniu przepisów de minimis. Oznacza to, że jeżeli na skutek przekształcenia dojdzie do przekroczenia limitu tej pomocy, to przedsiębiorca będzie dopłacał różnicę między wartością rynkową gruntu podlegającego przekształceniu a sumą rocznych opłat przekształceniowych.

Wysokość dopłaty będzie ustalana z urzędu w drodze decyzji administracyjnej. Rzeczoznawca majątkowy przygotuje operat szacunkowy. Zapłaci za niego przedsiębiorca.

Na nowych rozwiązaniach stracą właściciele lokali użytkowych o dużej wartości. Obecnie limit pomocy wynosi dla firm maksymalnie 200 tys. euro w ciągu trzech lat kalendarzowych. Wyjątkiem są przedsiębiorstwa z sektora drogowego transportu towarów. Dla nich wynosi on do 100 tys. euro.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA