Tę innowację i jeszcze kilka innych dotyczących opłaty adiacenckiej od przyrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową tych urządzeń infrastruktury lub drogi przynosi ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw uchwalona 24 sierpnia 2007 r. (DzU nr 173, poz. 128). Nowelizacja ta weszła w życie 22 października br.
[b]Maksymalna stawka opłaty adiacenckiej, unormowanej w art. 143 – 148b ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.), wynosi 50 proc. przyrostu wartości. Może być oczywiście niższa.[/b]
W art. 145 ust. 2 ustawy w nowym brzmieniu wyraźnie zapisano, że aby pobierać tę opłatę, musi być spełniony jeden warunek: w dniu, w którym zostały stworzone warunki, by przyłączyć nieruchomość do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej, albo warunki do korzystania z wybudowanej drogi musi obowiązywać uchwała rady gminy o wysokości tej opłaty. Opłata adiacencka może być ustalona w terminie do trzech lat od stworzenia tych warunków, ale według stawki obowiązującej w dacie stworzenia warunków do przyłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej albo do korzystania z wybudowanej drogi.
[b]Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się urządzenie lub modernizację drogi oraz wybudowanie na ziemi albo nad nią lub pod nią przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.[/b] Inne inwestycje, np. posadzenie drzew, założenie klombów, zadaszenie przystanku autobusowego, nie mogą być podstawą żądania opłaty.
W listopadzie 2006 r. przestało obowiązywać upoważnienie, że Rada Ministrów wydaje rozporządzenie wykonawcze, w którym ustala, jakie kryteria pozwalają stwierdzić, że warunki te zostały stworzone. W rozporządzeniu tym trzeba by bowiem powtarzać przepisy zawarte w innych ustawach (np. prawie budowlanym, w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) lub rozporządzeniach branżowych. Dlatego w nowym art. 148b zapisano, iż ustalenie, że te warunki zostały stworzone, „następuje na podstawie odrębnych przepisów”.