Wybierz okna, dachówkę i ogrzewanie

Jeśli w przyszłym roku planujemy budowę domu i mamy załatwione formalności urzędowe, to możemy już teraz zabierać się do szczegółów, takich jak przygotowanie kosztorysu inwestorskiego i kalendarza budowy

Aktualizacja: 17.12.2007 13:11 Publikacja: 16.12.2007 20:03

Koniec roku to odpowiedni moment, aby zacząć przygotowania. Jeśli je zaniedbamy, straty poniesione podczas budowy mogą sięgnąć nawet 40 proc. jej wartości.

Zdaniem Miłosza Materny z firmy Es Polska najważniejszymi obowiązkami przyszłego inwestora jest zadbanie o odpowiednie finansowanie inwestycji, zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy. Aby właściwie zaplanować wydatki, dostawy materiałów budowlanych i kontrolę poszczególnych etapów budowy domu trzeba wykonać harmonogram robót budowlanych i kosztorys inwestorski.

– Harmonogram, zwany inaczej kalendarzem budowy, przedstawia graficzny rozkład poszczególnych prac budowlanych. Poza tym zawiera informacje o każdym etapie budowy domu, tj. ile mkw. powierzchni domu trzeba otynkować, ile sztuk okien wstawić, która dachówka czy ogrzewanie będą najlepsze. Trzeba też zwrócić uwagę, jaki rodzaj fasady będzie najkorzystniejszy i jak użyty materiał wpłynie na późniejszą eksploatację i koszty budynku – wyjaśnia Miłosz Materna.

Właśnie harmonogram budowlany oraz kosztorys to niezbędne dokumenty, dzięki którym zaplanujemy: kiedy i za co będziemy płacić wykonawcom, ile pieniędzy będzie nam potrzebne na poszczególnych etapach budowy i jak długo będą trwały prace budowlane. Harmonogram budowlany ułatwia kierownikowi budowy i robotnikom kontrolę prac, a samemu inwestorowi rozliczanie się z wykonawcami.

Kto powinien przygotować harmonogram robót, gdy stawiamy dom systemem gospodarczym?

– W takiej sytuacji powinien to zrobić wykonawca inwestycji lub kierownik budowy. W harmonogramie w sposób graficzny zaznaczone są terminy i czas trwania poszczególnych prac, przerwy technologiczne oraz liczba robotników odpowiedzialnych za budowę. W przypadku gdy finansujemy budowę domu kredytem, harmonogram pozwala zaplanować przepływy pieniężne. Bank na jego podstawie wypłaca transze kredytu – mówi Miłosz Materna.

Kalendarz budowy składa się z kilku rubryk, w których zapisane są dokładne terminy realizacji kolejnych robót budowlanych, określone są koszty wypożyczenia niezbędnego sprzętu, maszyn budowlanych i czasu jego użytkowania. W harmonogramie znajdują się także informacje o kosztach materiałów i robót budowlanych, w przypadku gdy dom buduje kilka ekip.

– Poświęcając odpowiednią ilość czasu na właściwe zaplanowanie inwestycji, można uniknąć sporych strat, sięgających nawet 40 proc. Zbyt szybkie wyliczanie powierzchni domu, na którą mamy pieniądze, odbieranie w pośpiechu projektu i rozpoczynanie budowy, gdy nie jesteśmy do niej przygotowani, powoduje, że potrafimy opanować tylko część budowy i narażamy się na spore wydatki – przestrzega Miłosz Materna.

Ważne jest, by realizację i kontrolę prac budowlanych powierzyć doświadczonemu kierownikowi budowy.

Kalendarz budowy potrzebny jest wszystkim osobom zaangażowanym w budowę domu. Ekipa budowlana wraz z kierownikiem budowy na jego podstawie określa koszty swojej pracy, czyli własne zarobki, i planuje dostawy materiałów. Natomiast dla inwestora i inspektora nadzoru harmonogram prac budowlanych wraz z kosztorysem jest podstawą do kontroli postępu prac.

– Kosztorys lub kalendarz robót nie powinien być raczej wykonywany przez inwestora indywidualnego. Niektóre prace są co prawda łatwe do zdefiniowania, a ich koszty łatwe do oszacowania (np. zakup okien czy drzwi), ale są też koszty, które nie są aż tak oczywiste i które łatwo nieświadomie pominąć. Iluzoryczne jest, że budowanie samodzielnie, systemem gospodarczym jest tańsze. Z uwagi na czas, przestoje, wymienialność ekip, brak gwarancji – jest dokładnie odwrotnie. Gdy sami wynajmujemy różnych fachowców do różnych etapów budowy i nie mamy gwarancji na wykonane prace, nie wiadomo, do kogo potem zgłosić się z reklamacją. Niefachowiec niekoniecznie musi zwrócić uwagę na fakt, że np. glazurnik układa w jego domu kafelki bez użycia pionu. Poza tym, istnieją różne systemy wentylacji czy ocieplenia budynku. Oczywiście nie wolno, nawet z fachową firmą, podpisywać umowy in blanco.

Kosztorys bardzo przydaje się w kwestiach spornych, jeśli takie pojawią się między inwestorem a wykonawcą. Chroni i klienta, i wykonawcę, bo może się odnieść do tego, co i za ile miało być wykonane. Zdarzają się także niesolidni klienci-inwestorzy – na etapie budowy proszą wykonawcę, żeby zrobił ulepszoną wersję czegoś, choć kosztorys opiewał na standard podstawowy, a potem nie chcą skorygować umowy i uchylają się od płacenia.

Są firmy, które robią odpłatnie kosztorysy. Można wykonać bardzo dużo kosztorysów i nie poprowadzić żadnej budowy. Na pewno zrobienie dobrego kosztorysu wymaga dużo czasu i wysiłku.

Koniec roku to odpowiedni moment, aby zacząć przygotowania. Jeśli je zaniedbamy, straty poniesione podczas budowy mogą sięgnąć nawet 40 proc. jej wartości.

Zdaniem Miłosza Materny z firmy Es Polska najważniejszymi obowiązkami przyszłego inwestora jest zadbanie o odpowiednie finansowanie inwestycji, zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy. Aby właściwie zaplanować wydatki, dostawy materiałów budowlanych i kontrolę poszczególnych etapów budowy domu trzeba wykonać harmonogram robót budowlanych i kosztorys inwestorski.

Pozostało 89% artykułu
Nieruchomości
Apartamenty Reytana w Bielsku-Białej na terenie dawnych zakładów przemysłowych
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Nieruchomości
Przecena mieszkań z drugiej ręki
Nieruchomości
Branża deweloperska o projekcie ustawy podażowej. „Odblokowanie potencjału rynku nieruchomości”. Czy ceny spadną?
Materiał Partnera
Od Nansena do Matki Teresy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
Mieszczanin razem z simpl.rent. Aplikacja pomoże sprawdzić najemcę
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska