Przychód z najmu można opodatkować na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest opodatkowanie na zasadach ogólnych – według progresywnej skali podatkowej. Drugi sposób to skorzystanie z podatku w stałej wysokości 19 proc. a trzeci – w formie ryczałtu. Ze stawki liniowej powinny korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania i podatku liniowego należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze danej formy w urzędzie skarbowym, inaczej urzędnicy uznają, że osiągany dochód opodatkowany jest na zasadach ogólnych. A nie zawsze może to okazać się korzystne dla podatnika.
[srodtytul]Podatek do wyboru[/srodtytul]
Stawka zryczałtowanego podatku wynosi 8,5 proc. przychodów z najmu do kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro. Od nadwyżki stawka wynosi już 20 proc. przychodów.
– Opodatkowanie najmu w formie ryczałtu jest konstrukcją prostą, gdyż przedmiotem opodatkowania jest jedynie przychód, co wyklucza instytucję kosztów uzyskania przychodu i kwestię ich dokumentowania – tłumaczy Bogumił Sieczkowski, prawnik z Kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska. Można też zostać przy opodatkowaniu najmu na zasadach ogólnych, czyli według stawki progresywnej. – Od 2009 r. zmieni się skala podatku dochodowego od osób fizycznych. Mianowicie, będą obowiązywały dwie stawki – 18 proc. w razie uzyskania rocznego dochodu do 85 528 złotych oraz 32 proc. w przypadku przekroczenia tej kwoty – zaznacza Sieczkowski.
Zdaniem Piotra Trybały z KPT Doradcy Podatkowi, najmniej korzystną formą jest opodatkowanie przychodu na zasadach ogólnych. – Jednocześnie forma ta nie jest związana z obowiązkami wynikającymi z konieczności składania deklaracji i nie wymaga zgłaszania do urzędu skarbowego w przeciwieństwie do dwóch pozostałych form. Ponadto w przypadku opodatkowania według progresywnej skali podatkowej dochód z wynajmu łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i opodatkowuje się do końca tego roku według skali: 19, 30 i 40 proc. – zauważa Trybała.