(nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Radzi Piotr Łada, prawnik z Kancelarii Marek Zdanowicz i Wspólnicy[/b]
– Podstawowym obowiązkiem użytkownika wieczystego, występującego z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jest uiszczenie opłaty za przekształcenie. Jej wysokość stanowi różnicę pomiędzy wartością prawa własności nieruchomości a wartością przysługującego prawa użytkowania wieczystego.
Wyceny tych praw dokonuje rzeczoznawca majątkowy na podstawie szczegółowych zasad wskazanych w ustawie z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.
Oszacowanie zarówno wartości prawa własności, jak i użytkowania wieczystego następuje na podstawie ich wartości rynkowej. W konsekwencji rzeczoznawca majątkowy ustala prawdopodobną wartość tych praw, możliwą do uzyskania na rynku, przy uwzględnieniu standardowych cen transakcyjnych. Przy oszacowaniu wartości rynkowej zakłada się, iż strony potencjalnej umowy, były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy, a ponadto upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i wynegocjowania warunków umowy.