– Inwestycja w nieruchomość jest dziś jednym z najlepszych sposobów lokowania gotówki – twierdzi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com. – Obostrzenia w udzielaniu kredytów hipotecznych sprawiają, że rynek wynajmu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A żeby jedni mogli wynajmować, inni muszą inwestować – podkreśla.
Według Grzegorza Kurowskiego warto kupować mieszkania w dużych miastach, jak najbliżej centrum. Do dużych aglomeracji zawsze będą napływać ludzie – w poszukiwaniu pracy albo na studia. Analityk radzi, że jeśli chcemy mieszkanie wynajmować studentom, to warto zainwestować w lokal w pobliżu uczelni; inwestowanie w nieruchomości na obrzeżach miasta bywa ryzykowne.
- Podobnie jest w przypadku dzielnic niecieszących się dobrą sławą, choć to kryterium bywa płynne. Przykładem są warszawska Praga czy wrocławski „Trójkąt Bermudzki" – kiedyś stygmatyzowane, teraz cieszące dużą popularnością wśród inwestorów ze względu na dobre ceny gruntów i bliskość centrum miasta – zauważa analityk.
Grzegorz Kurowski podkreśla, że ważnym aspektem związanym z inwestowaniem w nieruchomości jest źródło pochodzenia pieniędzy: czy mamy oszczędności, czy musimy się starać o kredyt.
– Dlatego przed zakupem konieczna jest analiza opłacalności inwestycji – podkreśla Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com. - Trzeba zacząć od ustalenia wielkości kapitału, jaki zamierza się przeznaczyć na daną inwestycję, łącznie z planowanym remontem i wyposażeniem, a następnie przeanalizować stawki najmu w interesującej nas okolicy – radzi analityk.