Czytelniczka kupiła nowe mieszkanie, ale na rynku wtórnym. Jest jeszcze objęte rękojmią. W jej ramach chce usunąć usterki w mieszkaniu. Czy ma do tego prawo?
Renata Robaszewska: Niestety, kolejny nabywca mieszkania nie może żądać usunięcia wad przez dewelopera, nawet w przypadku jego ewidentnej winy. Uprawnienia z tytułu rękojmi deweloperskiej są bowiem elementem stosunku prawnego łączącego wyłącznie dewelopera z pierwszym nabywcą. Dlatego też sprzedaż mieszkania nie powoduje automatycznego przejścia na kolejnego nabywcę uprawnień wynikających z rękojmi za wady fizyczne. Zgodnie z przepisami, jeżeli mieszkanie zostało odsprzedane na rynku wtórnym, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu wystąpienia wad lokalu jedynie od poprzedniego właściciela. Ten z kolei ma prawo wystąpić z roszczeniami do dewelopera. Dlatego też nabywca mieszkania na rynku wtórnym powinien dopilnować, aby przenieść na siebie uprawnienia z tytułu rękojmi przysługujące poprzedniemu właścicielowi.
Co powinno być w umowie kupna-sprzedaży mieszkania, aby deweloper nie mógł drugiemu właścicielowi lokalu, z którym nie ma umowy, odmówić prawa skorzystania z rękojmi?
Aby zapewnić sobie prawo skorzystania z rękojmi deweloperskiej za wady fizyczne lokalu, w umowie sprzedaży nieruchomości należy zawrzeć zapis o przejściu uprawnień z jej tytułu na nabywcę. Taka klauzula przynosi korzyści obu stronom transakcji. Sprzedający zyskuje gwarancję, że nabywca nie będzie obarczał go odpowiedzialnością za usunięcie wad mieszkania, natomiast kupujący może sprawnie dochodzić swoich roszczeń z tytułu rękojmi bezpośrednio od dewelopera.
Zapis umowny o przeniesieniu praw z rękojmi jest skuteczny, nawet jeżeli nie godzi się na niego deweloper. Warto jednak zadbać o taką zgodę, aby uniknąć w przyszłości wątpliwości i sporów. Może być ona wydana z góry i zawarta w treści umowy nabycia lokalu od dewelopera.