W Polsce sytuacja mieszkaniowa była od zawsze poważnym problemem społecznym. „Mieszkanie, po wyżywieniu, jest podstawowym dobrem pierwszej potrzeby. Jego brak pozbawia człowieka społecznego, ekonomicznego, a przede wszystkim biologicznego bezpieczeństwa. Posiadanie samodzielnego mieszkania sprzyja decyzjom o założeniu rodziny i jej prawidłowemu funkcjonowaniu".
Do głównych problemów w sferze mieszkalnictwa, zaliczyć należy :
niedobór mieszkań- liczba gospodarstw przewyższa liczbę mieszkańniski poziom dochodów większości ludności , w stosunku do kosztów nabycia i utrzymania mieszkaniazły stan techniczny substancji mieszkaniowej wybudowanej przed 1945 r.,podział przestrzenny ludności w zależności od poziomu jej zamożności (dzielnice, rejony biednych i bogatych), niski udział oddawanych do użytku mieszkań komunalnychniski udział oddawanych do użytku mieszkań budownictwa społecznego trwała marginalizacja dużych grup społecznych, o niskim wykształceniu i niskich dochodachbrak mechanizmów wspomagających tanie budownictwo brak jasnej polityki państwa w sprawie oddziaływania na sektor mieszkalnictwa brak regulacji prawnychbrak więzi międzyludzkich w społecznościach osiedlowych
W Polsce Liczba gospodarstw domowych przewyższa liczbę mieszkań, co zmusza rodziny do współzamieszkiwania i znajduje odzwierciedlenie w częstym przeludnieniu mieszkań. O niedoborze mieszkań świadczy porównanie z innymi krajami. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada ok. 350 mieszkań, natomiast w krajach Europy Zachodniej liczba ta oscyluje na poziomie 500 mieszkań. Struktura wielkości mieszkań w Polsce w porównaniu z krajami Europy Zachodniej różni się również znacząco. Średnia powierzchnia użytkowa mieszkań w tych krajach wynosi 80-130 m2, natomiast w Polsce w wynosi jedynie ok. 60 m2.
W Europie Zachodniej standardem jest posiadanie jednego pokoju przez jedną osobę. W Polsce na jeden pokój przypadają około 2 osoby.