Polska, w której w tym czasie inwestorzy wydali ok. 970 mln euro na nieruchomości komercyjne, (czyli 56 proc. wartości zakupów zrealizowanych w Europie Środkowo – Wschodniej), pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem w całym regionie.
Jednocześnie swoją pozycję na mapie inwestycji umocniły również Czechy, Węgry i Słowacja. W Czechach wartość transakcji zrealizowanych w pierwszym półroczu br. wyniosła 400 mln euro, na Węgrzech 170 mln euro, na Słowacji – 137 mln euro, a w Rumunii 62 mln euro. - W Bułgarii, Chorwacji i Serbii nie doszło w tym roku do żadnych umów – zauważają eksperci Jones Lang LaSalle.
Ok. 60 proc. wszystkich umów oraz prawie 70 proc. ogólnej wartości zakupów dokonanych w Europie Środkowo – Wschodniej w I poł. 2013 r. stanowiły transakcje zawarte na rynku biurowym. Kolejne 30 proc. umów i jednocześnie ok. 20 proc. ogólnej wartości transakcji przypada na segment handlowy. W Polsce, wartość transakcji biurowych w pierwszym półroczu wyniosła ok. 611 mln euro, handlowych – 161 mln euro, magazynowych – 184 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.
Tymczasem w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej najwyższe kwoty osiągnięto przy sprzedaży kompleksu biurowego New City w Warszawie za 127 mln euro, warszawskiego Senatora (120 mln euro) oraz budynku Roosevelt 7/8 w Budapeszcie za 95 mln euro.
- Biorąc pod uwagę transakcje, których zamknięcie planowane jest na II połowę roku, całkowita wartość umów sprzedaży w całym regionie w tym roku wyniesie ok. 3,5 mld euro. Będzie to wynik porównywalny z poprzednim rokiem ( 3,84 mld euro) – prognozuje Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej w Jones Lang LaSalle.