– We Wrocławiu rynek mieszkań jest opanowany przez studentów. Poszukiwane są umeblowane lokale dwu- i trzypokojowe – mówi Lidia Dołhan z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. Studenci coraz większą uwagę zwracają na standard nieruchomości.
– Mieszkania muszą być przyzwoicie umeblowane, odświeżone, wyposażone w sprzęty AGD – zauważa Lidia Dołhan. – Studenci szukają zazwyczaj trzypokojowych lokali dla pięciu–sześciu osób, w których czynsz sięga nawet 3,5 tys. zł miesięcznie – dodaje.
Jarosław Krajewski, pośrednik z poznańskiej agencji Ager Nieruchomości, zauważa, że część właścicieli mieszkań nie chce ich wynajmować studentom. – Lokale o najwyższym standardzie rzadko są dostępne dla uczącej się młodzieży - mówi Jarosław Krajewski.
Nie brakuje, oczywiście, lokali w tzw. standardzie studenckim, czyli skromnie umeblowanych. – Stawki najmu od roku się raczej nie zmieniły. Być może w listopadzie czy grudniu część właścicieli mieszkań, którzy nie znaleźli chętnych na wynajem, zdecyduje się na obniżkę czynszów – prognozuje Jarosław Krajewski. Potwierdza, że studenci chętnie wynajmują grupowo większe lokale.
– Koszty eksploatacji nieruchomości są niemałe. Wynajmujący chcą je rozłożyć na kilka osób – tłumaczy pośrednik z Poznania.