- Widać także zainteresowanie budynkami wysokiej klasy zlokalizowanymi w centrach miast - oceniają przedstawiciele funduszu inwestycyjnego IVG, który podsumowuje wyniki za 2013 r.

W ubiegłym roku fundusz IVG, który jest właścicielem łącznie 16 inwestycji w Polsce, kupił trzy budynki biurowe klasy A w centrum Warszawy, inwestując ok. 86 mln euro. Chodzi o Le Palais przy ul. Próżnej obok placu Grzybowskiego ( zrewitalizowane dwie neorenesansowe kamienice z XIX w.), Royal Trakt Offices przy al. Ujazdowskich (wzniesiony ok.1876 r. w sąsiedztwie placówek dyplomatycznych, rządowych i instytucji finansowych) oraz Feniks Office Building przy ul. Żelaznej w Centralnym Obszarze Biznesu.

- Swoją uwagę koncentrujemy głównie na stolicy, która była i w najbliższych latach pozostanie głównym celem inwestycji w segmencie biurowym, w szczególności dla klientów funduszy nieruchomości preferujących stabilność i bezpieczeństwo, takich jak fundusze emerytalne czy firmy ubezpieczeniowe, chętnie inwestujące za naszym pośrednictwem - mówi Maciej Zajdel, prezes IVG Poland. – Warszawski rynek jest atrakcyjny,  spełnia bowiem wszystkie warunki tzw. „core market” i pozostaje jednym z najbardziej płynnych rynków europejskich – po Paryżu, Londynie i rynku niemieckim. Charakteryzuje się stosunkowo łatwym dostępem do kapitału i kredytów - podkreśla.

Przedstawiciele IVG przypominają prognozy dotyczące rynku biurowego:
szacuje się, że w tym roku na rynku biurowym, charakteryzującym się wysoką podażą, zostanie oddanych do użytku aż pół miliona mkw. nowoczesnej powierzchni, głównie jednak poza centrum.

Według przedstawicieli funduszu najemcy poszukujący atrakcyjnej powierzchni biurowej w centrum miasta szczególnie chętnie będą wybierać dwa typy obiektów: zabytkowe kamienice, przekształcone w nowoczesne budynki biurowo-usługowe, będące gwarancją „dobrego adresu” oraz inne biurowce klasy A położone w centralnych dzielnicach.

- Tak zdefiniowana strategia działania, realizowana przez IVG, przynosi konkretne efekty. W ubiegłym roku fundusz podpisał w Polsce nowe umowy z ponad 80 firmami, wynajmując ponad 22 tys. mkw. Dzięki temu, w nieruchomościach należących do IVG, przy gronie 270 najemców, wskaźnik pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie poniżej 5 proc. - podkreślają przedstawiciele funduszu. - Na wynik ten pozytywnie wpłynęła także przeprowadzona przez IVG modernizacja istniejących budynków: R34, Metron oraz Jerozolimskie Offices, dzięki której podpisano nowe umowy najmu w tych obiektach, obniżając w nich współczynnik powierzchni niewynajętych do 3 proc. IVG jako grupa w 2013 r. wynajęła na rynkach europejskich łącznie ponad 700 tys. mkw. powierzchni - głównie biurowej - dodają.

Zgodnie z zapowiedziami w 2014 r. firma IVG będzie kontynuowała dynamiczną ekspansję w Polsce. - W pierwszej połowie 2014 r. zamierzamy dokonać kolejnych nowych akwizycji. W drugiej połowie roku rozpoczniemy budowę kolejnego funduszu, inwestującego głównie w stolicy, o wolumenie porównywalnym lub nieco większym w stosunku do Funduszu Warszawskiego. Także w tym roku zamierzamy zakończyć procesy certyfikacji dla trzech inwestycji, które mają otrzymać status "zielonych budynków zielonych” - informują przedstawiciele funduszu.