– Największą aktywność na rynku biurowym wykazują ostatnio najemcy z sektora nowych technologii. Ważnym elementem sukcesu biznesowego dla tych firm jest bowiem pozyskanie najbardziej wartościowych pracowników, dla których wygodne oraz dobrze zlokalizowane biuro może stanowić istotną kwestię przy wyborze pracodawcy – mówi Piotr Capiga, ekspert działu powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield (C&W).
Zwraca uwagę, że dobrym klientem na rynku najmu powierzchni biurowej jest sektor publiczny. Zwykle urzędy szukają jednak budynków biurowych w centralnej lokalizacji. – Są w stanie zaakceptować powierzchnię o standardzie B+, ale coraz chętniej decydują się na zawarcie umów w budynkach o najwyższym standardzie powierzchni. Przewidujemy, że udział umów najmu biur z udziałem podmiotów z sektora publicznego będzie w najbliższym czasie wzrastał – prognozuje ekspert C&W.
Kto szuka siedziby
Jakub Sylwestrowicz, dyrektor działu reprezentacji najemcy w JLL, dodaje, że w Warszawie wśród najemców widać dominację szeroko pojętego sektora usługowego, czyli firm konsultingowych, prawniczych, medialnych, HR, a także instytucji finansowych i banków.
– Istotnym najemcą są również firmy z branży IT i telekomunikacji. Poza Warszawą niezmiennie dominuje jednak sektor usług dla biznesu. Na firmy z branży BPO/SSC przypadło ponad 60 proc. popytu rejestrowanego w 2014 r. na głównych rynkach biurowych z wyłączeniem stolicy – podaje ekspert JLL.
Jego zdaniem ten trend utrzyma się również w tym roku, czego potwierdzeniem są takie transakcje jak umowa Capgemini na 5600 mkw. w Silesia Business Park w Katowicach czy Wipro w Alchemii w Gdańsku.