To dużo. Znaczenie dla firm ma także to, że tacy klienci często płacą za lokum w całości gotówką albo głównie gotówką, posiłkując się w znikomym stopniu kredytem. Dlatego deweloperzy cenią takich klientów i mieszkania w wybranych lokalizacjach tworzą z myślą nie tylko o rodzinach kupujących lokum na swoje potrzeby, ale także o tych, którzy szukają dobrej nieruchomości na wynajem.
Co się liczy?
– Deweloperzy, planując swoje inwestycje, biorą pod uwagę fakt, że mieszkania kupowane są w celach inwestycyjnych i dostosowują rozkład mieszkań do potrzeb najemców – mówi Natalia Włodarczyk, analityk rynku nieruchomości w redNet Property Group.
Dodaje, że w Polsce rynek najmu istnieje przede wszystkim w największych miastach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W miastach średniej wielkości skala najmu jest znacznie niższa. – Atrakcyjne dla najemcy i zapewniające wysoką stopę zwrotu są mieszkania w centrum miasta, z łatwym dojazdem do miejsc pracy oraz uczelni wyższych, z dostępem do komunikacji miejskiej i punktów handlowo-usługowych – dodaje Natalia Włodarczyk.
Jej zdaniem inwestorzy kupujący lokum na wynajem już kolejny rok są ważnym klientem dla deweloperów. – Odkąd stopy procentowe są na poziomie najniższym w historii, a trzymanie oszczędności na lokacie przestało być opłacalne, coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie mieszania pod inwestycję. Aby zapewnić ciągłość najmu oraz osiągnąć zadowalający zwrot z lokum na wynajem, inwestor – a wcześniej deweloper – powinien uwzględnić przede wszystkim preferencje potencjalnych najemców – dodaje analityk redNet Property Group.
Jakie? Największym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe z wydzieloną strefą dzienną i nocną oraz z widną kuchnią w osobnym pomieszczeniu. Ostatni czynnik jest szczególnie istotny w przypadku najmu przez kilku lokatorów. Najchętniej wybierane są mieszkania nowe, umeblowane i wyposażone w podstawowy sprzęt AGD. Miejsce postojowe w garażu podziemnym oraz komórka lokatorska w cenie czynszu także są dużym atutem.