Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 09:03 Publikacja: 24.01.2025 03:20
Piotr Jarzyński, wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej
Foto: Mat. prasowe
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. W art. 16 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) wyrażono zasadę trwałości decyzji administracyjnych. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy są ostateczne. Wyjątki od tej zasady obejmują m.in. możliwość uchylenia decyzji w postępowaniu w sprawie wznowienia postępowania (art. 145-152 k.p.a.) i stwierdzenia nieważności decyzji w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności (art. 156-159 k.p.a.). Postępowania takie mogą być wszczynane z urzędu lub na żądanie strony. Najczęściej ich inicjatorem są sąsiedzi inwestycji deweloperskiej, którzy nie brali udziału w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę i dowiedzieli się o niej wraz z rozpoczęciem robót budowlanych. Bardzo często składane są wnioski lakoniczne lub zawierające zarówno elementy wniosków o wznowienie postępowania administracyjnego i o stwierdzenie nieważności decyzji, co generuje dodatkowe czynności po stronie organów je rozpatrujących.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Mieszkania w okolicach Warszawy są tańsze niż w stolicy średnio o 35 proc. – wynika z analiz Grupy Morizon-Gratka.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Czynsze za wynajmowane mieszkania raz idą w górę, raz w dół. Sytuację na rynku najmu analizuje portal GetHome.pl.
Ponad 70 proc. pośredników uważa, że w najbliższym czasie nie zdrożeją ani mieszkania, ani domy z rynku wtórnego...
W czerwcu oferta mieszkań z rynku wtórnego zmalała. Jak to wpłynęło na ceny, analizuje portal GetHome.pl.
Największy nacisk położymy na projekty mieszkaniowe. Perspektywiczne są też akademiki i logistyka miejska. Nie p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas