Reklama
Rozwiń

Ryzyka dewelopera a wznowienie postępowania lub stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę

Uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę i rozpoczęcie robót nie gwarantuje deweloperowi spokoju, gdyż może nastąpić wszczęcie postępowania wznowieniowego lub o stwierdzenie nieważności. Trzeba uwzględnić takie ryzyko.

Publikacja: 24.01.2025 03:20

Piotr Jarzyński, wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, ekspert Komitetu ds. Nieruchom

Piotr Jarzyński, wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej

Foto: Mat. prasowe

Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. W art. 16 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) wyrażono zasadę trwałości decyzji administracyjnych. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy są ostateczne. Wyjątki od tej zasady obejmują m.in. możliwość uchylenia decyzji w postępowaniu w sprawie wznowienia postępowania (art. 145-152 k.p.a.) i stwierdzenia nieważności decyzji w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności (art. 156-159 k.p.a.). Postępowania takie mogą być wszczynane z urzędu lub na żądanie strony. Najczęściej ich inicjatorem są sąsiedzi inwestycji deweloperskiej, którzy nie brali udziału w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę i dowiedzieli się o niej wraz z rozpoczęciem robót budowlanych. Bardzo często składane są wnioski lakoniczne lub zawierające zarówno elementy wniosków o wznowienie postępowania administracyjnego i o stwierdzenie nieważności decyzji, co generuje dodatkowe czynności po stronie organów je rozpatrujących.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy